scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ, ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭକୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧ

2/12/2022 at 10:57 PM

ରାୟଗଡା: ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭକୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ସିପିଆଇ(ମାଓବାଦୀ) ସଂଗଠନର ବାସଧାରା-ଘୁମୁସୁର-ନାଗାବଳୀ(ବାଘୁନା) ଡିଭିଜନାଲ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରେସ ବିବୃତି ଏବଂ ଲିଫଲେଟ ଜରିଆରେ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ରାୟଗଡ଼ାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପ୍ରେସ ବିବୃତି ସହ ଲିଫଲେଟ ପଠାଇ ବାଘୁନା ଡିଭିଜନାଲ କମିଟିର ସମ୍ପାଦିକା ରୀତା ବିରୋଧ କରିଥିବା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ତରଫରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିସହ ଡିସେମ୍ବର ୨ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ଧୁମ୍ଧାମରେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଜଣାଯାଇଛି ।

ପ୍ରେସ ବିବୃତିରେ ୧୩ ଦଫା ଦାବି ମାଓବାଦୀମାନେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟତଃ ଖଣି ଭିତିକ ଶିଳ୍ପ ବନ୍ଦ କରିବା ସହ କୃଷି ଓ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯେଉଁ ବିସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବନ୍ଦ ଏବଂ ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଥିବା ସମସ୍ତ କାରଖାନା ପୁନଃ ଚାଲୁ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ସରକାର ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ବହୁଦେଶୀୟ କମ୍ପାନିଙ୍କ ଦଲାଲଗିରି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯିବା ସହ କମ୍ପାନୀ ମାନଙ୍କରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ ।

ସେହିଭଳି କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସହ ପ୍ରଦୂଷଣକାରୀ କମ୍ପାନି ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ପଦବୀ ତୁରନ୍ତ ପୂରଣ ସହ ଫରେଷ୍ଟ କନଭର୍ସନ ରୁଲ୍-୨୦୨୨କୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମାଓବାଦୀମାନେ ପ୍ରେସ ବିବୃତିରେ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଏଣୁ ଆସନ୍ତା ୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେଉଁ ମେକ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ୍ କରାଯାଉଛି ତାହା କେବଳ ପ୍ରଚାର ସର୍ବସ୍ୱ ବୋଲି ମାଓବାଦୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଜଳ, ଜମି, ଜଙ୍ଗଲକୁ ବହୁଦେଶୀୟ କମ୍ପାନୀ ହାତରେ ଟେକି ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପର୍ବ ବୋଲି ପ୍ରେସ ବିବୃତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରହିଥିବା ମଧ୍ୟ ବିବୃତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଯେଉଁ ଲିଫଲେଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ସେଥିରେ ପୁଲିସ ସହିତ ସିଆରପିଏଫ୍, ବିଏସଏଫ୍, ଏସଓଜି, ଡିଭିଏଫ୍ ଲୋକଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ବୋଲି ଲେଖାଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବା ନିମନ୍ତେ ପିଏଲଜିଏରେ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଜଣାଯାଇଛି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁରେ ମିଲିଶିଆ ଗଠନ ସହ ସଂଗଠନ ମଜଭୁତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ ହୋଇଛି । ଏଣେ ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧ ବିକାଶ ପରିଷଦର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ମାଓବାଦୀମାନେ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଯେଉଁ ମିଛ ପ୍ରଚାର ଓ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଜାରି ରହିଛି ତାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ତରଫରୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି । କିଛି ଡଙ୍ଗରିଆ ଯୁବକ ପୁଲିସର ଇନଫର୍ମର ସାଜିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଲିଫଲେଟରେ । ସେମାନେ ହିଁ ଲୁଚି ଛପି ପୋଷ୍ଟର ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମାରୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏସପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜବାନ ମୁତୟନ ଅଛନ୍ତି ଓ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି । ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ପୁଲିସ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

   Related Posts