scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

5/01/2023 at 8:46 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୧:ବିଶାଳ ବିକ୍ଷୋଭ, ଗଣ ଗିରଫଦାରି, ନିକୃଷ୍ଟ କୋଭିଡ ପରିଚାଳନା । ଏହି ୩ଟି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଏବେ ସମସ୍ୟା ବଳୟରେ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିପକାଉଛି । ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଇବାରେ ଏହା ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ସାଜିବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଶିଥିଳ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ରେ ଏହା ସାଙ୍ଘାତିକ ବେଗରେ ମାଡ଼ିଚାଲିଛି । ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ୍‌ରୁ ହିଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ମାଡ଼ିଥିଲା । କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ରେ ଏବେ ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର ପାଲଟିଛି । ଭାରତ ଭଳି ଜନବହୁଳ ଦେଶରେ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ କୋଭିଡ ପରିଚାଳନାରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି । ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ସମାଲୋଚିତ ହେଲେଣି ।

କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ କାବୁ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ ସବୁଠୁ କଠୋର ଉପାୟ ଆପଣାଇଥିଲା । ‘ଜିରୋ କୋଭିଡ ନୀତି’ରେ ଜନତାଙ୍କୁ ଘରେ ପଣବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥିଲା । ଗତବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍‌ରେ ପାଖାପାଖି ୧୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ମାଡ଼ି ନ ଥିଲା ସତ । କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ବରବାଦ ହୋଇଥିଲା । ଘରୋଇ ଅର୍ଥନୀତି ମାଟି କାମୁଡ଼ିଥିଲା । ଭାରତ, ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ଯଦିଓ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କଠୋର ନୀତି ଆପଣାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କୋଭିଡ କଟକଣା ହଟାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଶାନ୍ତିରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଦେଇଥିଲେ । ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଅଣ୍ଟା ସଳଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଘରେ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷ କାଳ ବନ୍ଦୀ ରହିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନାଲି ଆଖିକୁ ଖାତିର ନ କରି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ସରକାର ଏବଂ ଜିରୋ କୋଭିଡ ନୀତି ବିରୋଧରେ କରିଥିଲେ ବିଷୋଦ୍‌ଗାର । ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପୁଲିସ ଜୁଲମ ହୋଇଥିଲା । ତଥାପି ଆନ୍ଦୋଳନ ଥମି ନ ଥିଲା । ୧୯୮୯ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ରେ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତେବଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଥିଲା । ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ସରକାର ନଇଁଥିଲେ । ଜିରୋ କୋଭିଡ ନୀତିକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏବେ କରୋନା ସାଙ୍ଘାତିକ ବେଗରେ ମାଡୁଥିବାରୁ ପୁଣି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ପାରିଲାପଣିଆ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଶାସକ ଦଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବି ସମସ୍ୟାରେ । ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ କ୍ଷମତା ଶିଥିଳ ପଡୁଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଲାଣି ।

ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ରେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଚାଲିଥିବା ନେଇ ନିକଟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ପୁଣି ତାହା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଲାଣି । କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର କିଛି ନେତା ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ସିପିସି (କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି କଂଗ୍ରେସ) ପାଇଁ ଏକ ‘ନିରାପଦ ଓ ସ୍ଥିର ରାଜନୈତିକ ତଥା ସାମାଜିକ ବାତାବରଣ’ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

   Related Posts