scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସେୟାର ବଜାରରେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ: BSE ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ହେଲା ଜିଡିପିରୁ ଅଧିକ, ପ୍ରଥମ ଥର ୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଟପିଲା

29/11/2023 at 10:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଏସଇରେ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ମାର୍କେଟ୍ ଭେଲ୍ୟୁଏସନ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଥର ଥର ପାଇଁ ରେକର୍ଡ ୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ପାର କରିଛି । ସେୟାର ବଜାରରେ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ଏହି ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି । ବମ୍ୱେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଲିଷ୍ଟେଡ୍ କମ୍ପାନିଙ୍କ ମୋଟ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ୩୩୩.୧୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା (ପ୍ରାୟ ୪ ଟ୍ରିଲିୟନ) ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଯାହା ଦେଶର ମୋଟ ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି)ରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ।

ବିଏସଇରେ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କମ୍ପାନିଗୁଡିକର ମୋଟ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ ୩୩୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାର କରିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଦେଶର ଡିଜିପି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୩ରେ ୨୭୩.୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ବଜେଟରେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୪ ପାଇଁ ଜିଡିପି ୩୦୧.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମାନ ରଖାଯାଇଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ୩ ହଜାର ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବିକଶିତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଭିଜନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ବିଏସଇରେ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ୨୦୦୭ ମେ’ରେ ଏକ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଛୁଇଁଥିଲା । ଏହାକୁ ଡବଲ ହେବା ପାଇଁ ୧୦ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇରେ ମାର୍କେଟ୍ ୨ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ପାର କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୨୧ ମେ’ରେ ବିଏସଇ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ତିନି ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଏମ୍-କ୍ୟାପ କ୍ଲବରେ ତିନି ଦେଶ ଆମେରିକା, ଚୀନ ଓ ଜାପାନ ଅଛନ୍ତି । ହଂକଂ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଲବର ଅଂଶ, କିନ୍ତୁ ଏକ ବଡ଼ ଯୋଗଦାନ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା କମ୍ପାନିରୁ ରହିଛି, ମୁଖ୍ୟ ରୂପେ ଚୀନରୁ ।

୪୮ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ଡଲାର ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ସହ ଆମେରିକା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଇକ୍ୱିଟି ମାର୍କେଟ୍ । ଏହାପରେ ଚୀନ (୯.୭ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର) ଓ ଜାପାନ (୬ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର) ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ଡାଟା ଅନୁସାରେ, ଚଳିତ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ପ୍ରାୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ଚୀନ ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ସଂଯୁକ୍ତ ବିଶ୍ୱ ବଜାର ପୁଞ୍ଜି ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢି ୧୦୬ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ହୋଇଛି ।

Also Read: ୭୨୮ ପଏଣ୍ଟକୁ ଛୁଇଁଲା ସେନସେକ୍ସ, ଦିନକରେ ନିବେଶକଙ୍କ ୨.୧୧ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ

   Related Posts