Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଘନୀଭୂତ ହେବ ଲଘୁଚାପ, ପ୍ରଭାବରେ ଦୁଇଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ରେଳ ଧାରଣାରୁ ମିଳିଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପରତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫୮୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କନ୍ନଡ ଗାୟକ ଶିବମୋଗା ସୁବାନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ : ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଫୁଲୁଛି ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ
  • ||

ଇସ୍ତଫା ଘୋଷଣା କଲେ ବୋରିସ ଜନସନ, ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚୟନ ଯାଏଁ ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ୱ

7/07/2022 at 6:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରିଟେନରେ ଜାରି ରାଜନୈତିକ ସଂକଟ ଭିତରେ ବୋରିସ ଜନସନ ନିଜ ଇସ୍ତଫାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନସନ ଦେଶକୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରି କନଜରଭେଟିଭ୍ ପାର୍ଟିର ନେତା ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ନୂଆ ନେତା ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଳାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କନଜରଭେଟିଭ ପାର୍ଟିର ନୂଆ ନେତା ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ଯାଏଁ ସେ ନମ୍ୱର ୧୦ର ପ୍ରଭାରୀ ରହିବେ । ଜନସନ କହିଛନ୍ତି ଟୋରୀର ନୂଆ ନେତା ଚୟନ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ । ତେବେ ବିବିସିରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ୱରରେ ବ୍ରେଟନକୁ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମିଳିପାରେ ।  

ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରି ନିଜ ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଗର୍ବିତ ଥିବା ଜନସନ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚାକିରି ଛାଡୁଥିବାରୁ ଦୁଃଖିତ ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସହଯୋଗ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଜନସନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଉପରେ ବ୍ରିଟେନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ୍ ଟ୍ରୁସ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଓହରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଜନସନଙ୍କ ଠିକ କରିଛନ୍ତି । ନୂଆ ନେତା ଚୟନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଶାନ୍ତ ରହିବା ସହ ଏକତା ବଜାୟ ରଖି ସରକାର ପରିଚାଳନା କରିବା ଦରକାର।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜନସନଙ୍କ ଉପରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକଟ କରି ସରକାରରୁ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସାଂସଦ ଇସ୍ତଫା ଦେଇସାରିଥିଲେ । ଜନସନଙ୍କ ଉପରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ଏତେ ବଢିଥିଲା ଯେ, ୩୬ ଘଣ୍ଟା ତଳେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ମିଶେଲ ଡୋନେଲନ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ।

   Related Posts