oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦିଗଜ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମୀନୁ ମୁମତାଜଙ୍କ ପରଲୋକ, ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଜଣାଇଲେ ଭାଇ ଅନୱର ଅଲି

23/10/2021 at 9:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୦: ହିନ୍ଦୀ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମୀନୁ ମୁମତାଜଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଭାଇ ଅନୱର ଅଲି ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୀନୁ ମୁମତାଜ ବଲିଉଡର ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତା ତଥା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ମେହମୁଦଙ୍କ ଭଉଣୀ ଥିଲେ। ମେନୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୬, ୧୯୪୨ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ପିଲାଦିନରୁ ନୃତ୍ୟ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ମେହମୁଦଙ୍କ ପୁରା ପରିବାର ଫିଲ୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ, ତେଣୁ ମୀନୁ ମଧ୍ୟ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଦେବିକା ରାନୀ ଫିଲ୍ମରେ ବ୍ରେକ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଦେବିକା ରାନୀ ମୀନୁଙ୍କୁ ବମ୍ବେ ଟକିଜରେ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ। ମେନୁ ଫିଲ୍ମ ‘ଘର ଘର ମେଁ ଦିୱାଲୀ’ ସହିତ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଏହି ଫିଲ୍ମ ୧୯୫୫ ମସିହାରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ସେ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ମେନୁ ଏହି ଫିଲ୍ମକୁ ଅଧିକ ସଫଳତା ପାଇନଥିଲେ।

ସେ ‘ସଖି ହାତିମ’ ଫିଲ୍ମରୁ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ ଜଣେ ଜଳପରୀ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ୧୯୫୮ ଫିଲ୍ମ ‘ହାୱଡା ବ୍ରିଜ୍’ରେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଭାଇ ମେହମୁଦଙ୍କ ସହ ପରଦାରେ ରୋମାନ୍ସ କରିଥିଲେ। ପରଦାରେ ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ରୋମାନ୍ସ ଦେଖି ଦର୍ଶକମାନେ ରଗାଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ମୀନୁଙ୍କ ଯୋଡି ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ଜନି ୱାକରଙ୍କ ସହିତ ଥିଲା। ଉଭୟ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଏକାଠି କାମ କରିଥିଲେ। ମୀନୁ ପରଦାରେ କମେଡି କରିଥିଲେ ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ଭୂମିକା ସହିତ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ। ସେ ୧୯୬୩ ମସିହାରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୟଦ ଅଲି ଆକବରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

   Related Posts