scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ମୁକ୍ତ ହେଲା ରାଜଧାନୀ : ବମିଖାଲ-ସୂର୍ଯ୍ୟନଗର-ସତ୍ୟନଗରରରୁ ଉଠିଲା କଟକଣା, ୭ ଦିନ ଯାଏ ଜାରି ରହିବ ଆକ୍ଟିଭ୍ ସର୍ଭେଲାନ୍ସ

23/04/2020 at 7:20 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୩।୦୪: ଦୀର୍ଘ ୨୦ ଦିନ ପରେ ବମିଖାଲରୁ ଆଜି ସିଲ୍‌ ହଟିଛି । ସଂକ୍ରମଣ ଅବରୋଧ ଅଞ୍ଚଳ ବା ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ ଘୋଷିତ ବମିଖାଲ ଓ ସୂର୍ଯ୍ୟନଗରର ସୀମିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଛି । ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସମସ୍ତ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ବିଏମ୍‌ସି ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆସନ୍ତା ୭ଦିନ ଯାଏ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ସର୍ଭେଲାନ୍ସ ଜାରି ରହିବ ।

ବମିଖାଲ ବେବିଲୋନ ଗାର୍ଡେନ୍‌ରୁ ୩ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବାହାରିବା ପରେ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗତ ୩ ତାରିଖରେ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁମୋଟ ୧୮ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ସୂର୍ଯ୍ୟନଗରରୁ ୮ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ୨ ତାରିଖରେ ଏହାକୁ ସଂକ୍ରମଣ ଅବରୋଧ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ୪ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ସତ୍ୟନଗରକୁ ଗତ ୭ ତାରିଖରେ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ସମସ୍ତ ସିଲ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସ୍‌, ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଲୋକଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗିଥିଲା । ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କ ଘର ପାଖରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପହଞ୍ଚା ଯାଉଥିଲା ।

ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ସର୍ଭେଲାନ୍ସ ଆଧାରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସିଥିଲା । ଏଣୁ ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ ସୂର୍ଯ୍ୟନଗରରୁ ସିଲ୍‌ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କେବଳ କିଛି ସୀମିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସିଲ୍‌ କରି ରଖାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କରୋନା ହଟସ୍ପଟ୍‌ରେ ଥିବା ବମିଖାଲ ଓ ସତ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳରୁ ସିଲ୍‌ କୋହଳ କରାଯାଇନଥିଲା ।
ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ନିୟମିତ ଏହି ୩ଟି ସିଲ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ ଚାଲିଥିଲା । ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ସର୍ଭେଲାନ୍ସକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଥିଲା । ଘର ଘର ବୁଲି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜିବାଠାରୁ ନେଇ ଫ୍ଲୁ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ସହ ସମସ୍ତ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସିବା ପରେ ଆଜି ୩ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସିଲ୍‌ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବମିଖାଲ ଅଞ୍ଚଳର ଏକାମ୍ର ହଲ୍‌ ପାଖ କାଫେ କଫି ଡେ ଲେନ୍‌ରୁ ଝାରପଡ଼ା କେନାଲ ରାସ୍ତା, ଝାରପଡ଼ା କେନାଲ ରାସ୍ତାରୁ ଝାରପଡା ଦୁର୍ଗାମଣ୍ଡପ, ଝାରପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାମଣ୍ଡପରୁ କଟକ ପୁରୀ ରାସ୍ତାର ଡିସିବି ବ୍ୟାଙ୍କ ଛକ ଓ କଟକ ପୁରୀ ରାସ୍ତା ଡିସିବି ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରୁ ପୁଣି ଏକାମ୍ର ହଲ୍‌ ପାଖ କାଫେ କଫି ଡେକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତା ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ ଦେଇ ସିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା । ସିଲ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳୁ ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ ହଟାଇବାକୁ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସତ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଗବଜାର ରାସ୍ତାର ଉତ୍ତର ପାଶ୍ୱର୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳ ସିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା । ସତ୍ୟନଗର ଛକରୁ କାଳୀମନ୍ଦିର ଛକ, କାଳୀମନ୍ଦିର ଛକରୁ ପତଞ୍ଜଳି ଷ୍ଟୋର୍‌, ପତଞ୍ଜଳି ଷ୍ଟୋର୍‌ ପାଖରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଫିସର୍ସ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଫିସର୍ସ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସଠାରୁ ସତ୍ୟନଗର ଛକ ଦେଇ ମିଶନାରୀ ଅଫ୍‌ ଚାରିଟି ଓ ଆକ୍ସିସ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା । ପୁଣି ସତ୍ୟନଗରରୁ ବିଗ୍‌ବଜାରର ଦକ୍ଷିଣ ପାଶ୍ୱର୍ ରାସ୍ତା ଓ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର ସବ୍‌ଡିଭିଜନ୍‌-୩ ଅଫିସ୍‌ ଓ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ ସିଲ୍‌ ଥିଲା । ଏହାକୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ହଟାଇ ଦିଆଯିବ ।

   Related Posts