AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ: ଗୋଛାପଡା ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଂଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜଧାନୀରେ କଙ୍ଗାରୁକୋର୍ଟ, ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ମାଡ଼
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଜେଇଇ (ମେନ୍‌) ସେସନ-୧ ରେଜଲ୍ଟ, ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଦେଖିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃୟାରୀରେ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା, ଜଳବାୟୁ ଶୁଷ୍କ ଥିବାରୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗୁଛି ନିଆଁ
  • ||

ଆଉ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ? ଇରାନ ସହ ତିକ୍ତତା ଭିତରେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଆମେରିକାର ଖୋଲା ସମର୍ଥନ

5/12/2022 at 5:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ରିପୋର୍ଟରେ ଆଉ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ କଥା ଦାବି କରାଯାଉଛି । ଇରାନ ସହ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମୁହାଁମୁହଁ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଆମେରିକାର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣ୍ଟୋନୀ ବ୍ଲିଙ୍କେନ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି, ନବନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କ ସହ ମତଭେଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମେରିକା, ଇସ୍ରାଏଲକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ପଛକୁ ହଟିବ ନାହିଁ । ଲେଫ୍ଟ ସମର୍ଥିତ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ବୟାନ ଦେଇ ବ୍ଲିଙ୍କେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଫିଲିସ୍ତିନୀ ଏବଂ ଇରାନ ପ୍ରତି ଅଧିକ ସହାନୁଭୂତି ରଖୁଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେରିକା, ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ହୋଇ ରହିବ…ଯଦିଓ ନେତାନ୍ୟାହୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗୁଡିକରେ ଆମେ ସମାଧାନ ଚାହୁଁଛି, ଯେପରି ଇସ୍ରାଏଇ-ଫିଲିସ୍ତିନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ ଏବଂ ୨୦୧୫ରୁ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ଇରାନ ପରମାଣୁ ବୁଝାମଣା ପୁଣି ଲାଗୁ କରିବା’।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଇରାନ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ କଟ୍ଟର ଶତ୍ରୁତା ରହିଛି । ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା ସବୁ ଦିଗରୁ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ଇରାନ ରୁଷର ସମର୍ଥନ କରୁଛି ଏବଂ ଘାତକ ଡ୍ରୋନ ଯୋଗାଉଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହାକୁ କାଉଣ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି ।

ତେବେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ପଛରେ ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି । ପ୍ରଥମରେ ପରମାଣୁ ଚୁକ୍ତିରେ ବିଫଳତା । ଦ୍ୱିତୀୟରେ ରୁଷ ସେନାକୁ ଇରାନ ଡ୍ରୋନ ଯୋଗାଣ। ତୃତୀୟରେ ହିଜାବକୁ ନେଇ ଇରାନ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଜାରି ସମର୍ଥନ । ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇସାରିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ପଛରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଥିବା ଇରାନ ଦାବି କରୁଛି ।     

   Related Posts