Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଗୁରୁବାରଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୧୯ ଓ ୨୦ ପାଇଁ ଜାରି ହେଲେ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ: ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ବଡ ଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ, ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡରୁ ହଟିଲେ ଗଡକରୀ ଓ ଚୌହାନ
  • ||

ଦେବୀ ହେବା ବାହାନାରେ ୧୪/୧୫ ବର୍ଷର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ଯାଏ କରାଯାଏ ବିବସ୍ତ୍ର, ପୂଜକ କେବଳ ଦେଖନ୍ତି ଏହି ଦେବୀବେଶର ସ୍ଵରୂପ

17/12/2018 at 7:43 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୧୭|୧୨: ଆଜିଯାଏଁ ବି ଅନେକ ଜାଗାରେ କୁସଂସ୍କାର ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ଵାସ ରହିଛି । କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ସାମାଜିକ ନିୟମବୋଲି ଧରିନେଇଛନ୍ତି ।ବିଭିନ୍ନ ପରଂପରା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଂଧ ବିଶ୍ବାସ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଆସୁଛି । ସଂପୃକ୍ତସମାଜର କିଛି ମୁଣ୍ଡିଆଳମାନେ ନିଜ ଦ୍ଵାରା  ନୀତି ନିୟମ  ତିଆରି କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥାର ଆଳ ଦେଖାଇ ଚାଲିବାକୁବାଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ।  ସେହିଭଳି ଗୋଟିଏ ସଂପ୍ରଦାୟଅଛି, ଯେଉଁଠି ୧୪-୧୫ ବର୍ଷର ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଦେବୀ ହେବା ବାହାନରେ ବିବସ୍ତ୍ର ହେବାକୁ ପଡ଼େ ।

ତାମିଲନାଡ଼ୁର ମୌଦୁରରେଏକ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ପ୍ରଥା ଚାଲୁଥବାର ଦେଖାଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ ୭ ଜଣ ଝିଅ ବିବସ୍ତ୍ର ହୋଇ୧୫ ଦିନ ଯାଏ ରହିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ।

 ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ  ଏହି ଗାଁର ୧୪-୧୫ ବର୍ଷର ସମସ୍ତ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପୂଜକଙ୍କ ସାମନରେପ୍ୟାରେଡ଼ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ । ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରୁ ପୂଜକ ୭ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିଥାନ୍ତି ।ଯେଉଁମାନେ ନିର୍ବାଚିତ ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଭାଗ୍ୟବାନ ବୋଲି ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା୭ଜଣ ଝିଅଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ଯାଏଁ ମନ୍ଦିରରେ ରହିବାକୁ ଦିଆଯାଏ । ଯେଉଁମାନେ କି ଦେବୀ ହେବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟାଉପରକୁ କୌଣସି ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥାଏ ।  ସେମାନଙ୍କର ଦେଖାଶୁଣା କେବଳ ପୂଜକ ହିଁ କରିପାରନ୍ତି ।  ନାବାଳିକାଙ୍କ ଦେବୀବେଶ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅନୁମତିଦିଆଯାଇ ନ ଥାଏ ।

ଏହିଭଳି ପରମ୍ପରା ଆଜିଯାଏଁ ବି ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ବଂଚିରହିଛି । ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ସେଠାକାର ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ିବାକୁ ନାରାଜ । 

   Related Posts