scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗୁଜରାଟରେ ସବୁ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଭୂପେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଯୋଡି, ସୋଲଙ୍କୀଙ୍କ ବିଜୟ ବି ପଡିଲା ଫିକା

8/12/2022 at 3:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ଭାଙ୍ଗିବେ, ପିଏମ ମୋଦୀ ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଏହି କଥା କହିଥିଲେ । ଯାହା ଏବେ ସତ ପ୍ରମାଣିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ରେକର୍ଡ ୧୫୬ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ୧୯୬୦ ମସିହାରେ ଗୁଜରାଟ ରାଜ୍ୟର ଗଠନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରଠୁ ଆଜି ଯାଏଁ କେହି ମଧ୍ୟ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆସନ ହାସଲ କରି ନଥିଲେ ।  ୧୯୮୫ରେ କଂଗ୍ରେସର ମାଧବ ସିଂ ସୋଲଙ୍କୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ୧୪୯ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ବିଜେପିର ଚଳିତ ବିଜୟକୁ ରେକର୍ଡ କୁହାଯାଉଛି । ବିଜେପିର ଏହି ବିଜୟ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଉପହାର । ଏହାସହ ଦଳ ରାଜ୍ୟରେ ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଛି ।  

ଲଗାତାର ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବିଜୟ ହାସଲ କରି ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ରେକର୍ଡ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ୭ଥର ଜିତିଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନ ଯାଏଁ ଗୁଜରାଟରେ ବିଜେପିର ୩୨ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଯିବ । ଏହିପରି ବିଜେପି କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ଶାସନରେ ରହିବାର ରେକର୍ଡ କରିବ । ଗୁଜରାଟର ବିଜେପିର ବିଜୟ କେତେ ବଡ ତାହା ଦଳର ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରାଯାଇ ପାରିବ । ରାଜ୍ୟରେ ଦଳକୁ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ ମାତ୍ର ୨୬.୮ ପ୍ରତିଶତରେ ସୀମିତ ରହିଛି । ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ଆପକୁ ୧୩.୬ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିଛି । କଂଗ୍ରେସ ଭୋଟ କମିବା ପଛରେ ଏହା ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭାର ୧୮୨ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫୬ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବା ଏକ ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁମତର ଆବଶ୍ୟକ ୯୨ ଆସନଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ ।  

   Related Posts