Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିମିଳିପାଳ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଖୋଲିଲା କାଳ ଡ୍ୟାମ୍ ଗେଟ୍
  • ||
  • ପାଣି ଘେରରେ ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ୨୦ ଗାଁ, ଦୁର୍ବଳ ନଦୀବନ୍ଧ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପର ତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪୦୯୨ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଉ ନାହାନ୍ତି ବିଶିଷ୍ଠ ଶିଳ୍ପପତି ତଥା ଭାରତର ୱାରେନ୍ ବଫେଟ୍‌ ରାକେଶ ଝୁନଝୁନୱାଲା: ୬୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମହାନଦୀ ଫୁଲୁଛି : ବୌଦ୍ଧରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫୫ ଗାଁ ପ୍ରଭାବିତ
  • ||
  • କୁଲଗାମରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଗ୍ରେନେଡ୍ ମାଡ, ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ସହିଦ
  • ||
  • ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ କୋହଲି ପ୍ରସ୍ତୁତ : ଇନଡୋର୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ କଲେ ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ
  • ||

ଯଦି ପିଏମ କିଶାନ ଟଙ୍କା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବାରେ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ତାହାଲେ କାହିଁକି କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା ଦେବାରେ ଆସୁବିଧା କୋଉଠି ପ୍ରଶ୍ନ କଲା ବିଜେଡି

25/03/2019 at 6:12 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୫|୩: ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଜେଡିର ବିଷୋଦଗାର । ବିଜେପି ଚାପରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା ଦେବାରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ବିଜେଡି । ଏନେଇ ଦଳ ଦିଲ୍ଲୀଯାଇ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଭେଟିବ ବୋଲି କହିଛି । ବିଜେପି କହିଛି କାଳିଆ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁ ଆଗ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କର ।  ଏହା ନକରି ଲୋକଙ୍କୁ ଭୁଆଁ ବୁଲେଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବିଜେଡି ।…

କାଳିଆ ଏବେ କଣ୍ଟା ହେଲାଣି । ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏବେ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ଅଟକିଯିବାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ବିଜେପି ମୁହାଁମୁହିଁ । କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଟଙ୍କା କାହିଁକି ଅଟକା ଯାଇଛି ସେନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେବ ବିଜେଡି । ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ଦିଲ୍ଲିରେ ମୁଖ୍ୟନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଭେଟିବ ବିଜେଡିର ଏକ ଟିମ୍ ।   ବିଜେଡିର ଅଭିଯୋଗ, ଯଦି ପିଏମ କିଶାନ ଟଙ୍କା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବାରେ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ତାହାଲେ କାହିଁକି କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କାକୁ ମୁଖ୍ୟନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଅଟକାଉଛନ୍ତି । କାଳିଆ ଯୋଜନା  ପିଏମ୍ କିଶାନ ଯୋଜନା ଆଗରୁ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ଚାପରେ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ।

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯାୟରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି । ବାକି ଆବେଦନ କାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରି ସେମାନଙ୍କୁ କାଳିଆ ଅର୍ଥ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି, ଯେ ନୂଆ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଅର୍ଥ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଦ୍ଧି ଉଲ୍ଲଘନ । ତେଣୁ ଯାହା ହେବ ନିର୍ବାଚନ ପରେ । ବିଜେପିର ପାଲଟା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି କାଳିଆ ଯୋଜନା ତାଲିକା ସ୍ବଛ ନୁହେଁ । ସେଇଥିପାଇଁ କେଉଁମାନେ ହିତାଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ନାଁ ପବ୍ଲିକ ଡୋମେନରେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପିଏମ୍ କିଶାନ ଯୋଜନାରେ ଧୂଳିମଳି ନାହିଁ । କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କାକୁ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ନବାଣ୍ଟିବାକୁ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛି ।  

ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଫୋକସରେ ଅଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାଳିଆ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକଙ୍କ ଭୋଟ ହାତେଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପିଏମ୍ କିଶାନ ଯୋଜନାରେ କୃଷକଙ୍କୁ ଆପଣାଇବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts