oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଆଞ୍ଚଳିକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭାବେ ବିଜେଡିକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ ଓ ଅଧିକ ଭରସା, ମିଳିଛି ୨୮.୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଚାନ୍ଦା

8/01/2021 at 2:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୮।୦୧ : କରୋନା କାଳରେ ବିଜେଡିକୁ ମିଳିଛି ୨୮ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ରାଜନୈତିକି ଚାନ୍ଦା । ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳକୁ ମିଳିଛି ୨୮.୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚାନ୍ଦା । ରାଜନୈତିକ ପାଣ୍ଠି ଆୟରେ ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ବିଜେଡି । ସେହିପରି ପ୍ରଥମରେ ଏଆଇଏଡିଏମ୍‌କେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ରହିଛି ଡିଏମ୍‌କେ ।

୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଶାସକ ବିଜେଡିକୁ ମିଳିଛି ୨୮.୨ କୋଟିର ରାଜନୈତିକ ଚାନ୍ଦା। ତେବେ ଏହି ଚାନ୍ଦାରୁ ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ୍‌ ଇଲେକ୍‌ଟୋରାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ (ପିଇଟି) ୮୬ ପ୍ରତିଶତ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆଇଟିସି ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଦେଇଛି । ୨୦୧୮-୧୯ରେ ବିଜେଡି ୨୯ କୋଟି ଚାନ୍ଦା ପାଇଥିଲା । ଏହି ଚାନ୍ଦାକୁ ୩୭ ଜଣ ଏହି ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ୨୦୧୯-୨୦ରେ ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ସଂସ୍ଥା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଚାନ୍ଦା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ଚାନ୍ଦା ଦାତାଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଦଳ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କିଛି ଅବଗତ କରିନାହିଁ ।

ଭାରତ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ଦୁଇଟି ଜାତୀୟ ଦଳ ଏନ୍‌ସିପି ଓ ବିଏସ୍‌ପି ସହ ୧୦ଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ବାର୍ଷିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଏଆଇଏଡିଏମକେ ସର୍ବାଧିକ ୫୨ କୋଟି ପାଇଥିଲା ବେଳେ ଡିଏମ୍‌କେ ୪୫ କୋଟି ପାଇଛି । ସେହିପରି ବିଜେଡି ୨୮.୨  କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜନୈତିକି ଚାନ୍ଦା ପାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ୱାଇଏସ୍‌ଆର କଂଗ୍ରେସ ୮.୯ କୋଟି, ଟିଡିପି ୨.୬, ଜନତା ଦଳ(ୟୁ) ୬.୦୮ କୋଟିର ଚାନ୍ଦା ପାଇଛି । ପିଇଟି ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ବିଜେପିକୁ ସର୍ବାଧିକ ଚାନ୍ଦା ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ବିଜେଡିକୁ ୨୦୧୪ରୁ ମଧ୍ୟ ଚାନ୍ଦା ଦେଇ ଆସୁଛି । ଲୋକସଭାରେ ଦଳର ସାଂସଦ ସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରି ପିଇଟି ଚାନ୍ଦା ଦେଇଥାଏ । ମାତ୍ର ବିଜେଡି ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ରମାଗତ ଶାସନ କ୍ଷମତାରେ ଥିବାରୁ ବିପୁଳ ଚାନ୍ଦା ପିଇଟି ଠାରୁ ବିପୁଳ ଚାନ୍ଦା ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

   Related Posts