oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଇକ୍ୟୁଏଡୋରରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୫ ମୃତ, ୧୬ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର

15/08/2022 at 12:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୮: ରବିବାର ଇକ୍ୟୁଏଡୋରରେ ବନ୍ଦର ସହର ଗାୟାକିଲରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଇକ୍ୟୁଏଡୋରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଟ୍ରିସିଓ କାରିଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଦୁଇ ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।

ଏମାନେ “କୁକରାଚା” ଏବଂ “ଜୁନିଅର” ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା । ଯେଉଁମାନେ ସଂଗଠିତ ଅପରାଧୀଙ୍କ “ଟାଇଗରନ୍” ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସହର ଗାୟାକିଲରେ ଯେଉଁଠାରେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଆଠଟି ଘର ଏବଂ ଦୁଇଟି କାର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୁଏଲର୍ମୋ ଲାସୋ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଟ୍ୱିଟରରେ ଲାସୋ ଏକ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଏକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପ୍ରଶାସନ ସଂଗଠିତ ଅପରାଧକୁ ଦେଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ନାହିଁ । ସୁରକ୍ଷା ସଚିବ ଡିଏଗୋ ଅର୍ଡେଜ୍ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସହରରେ ୩୦ ଦିନ ଧରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ସାଗି ରହିବ ।

୩୦ ଦିନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଟ୍ରିସିଓ କାରିଲୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି । କାହାରି ଅପରାଧିକ ଇତିହାସ ନାହିଁ । କଲମ୍ବିଆ ଏବଂ ପେରୁ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଇକ୍ୟୁଏଡର୍, କୋକେନ ଉତ୍ପାଦନରେ ବିଶ୍ୱର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦକ । ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଡ୍ରଗ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ହେତୁ ଫେବୃଆରୀ ୨-୨୧ ପରଠାରୁ ଇକ୍ୟୁଏଡର ଜେଲରେ ଅତି କମରେ ୪୦୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଜାତିସଂଘର ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ରେ ବିଶ୍ୱରେ ଜବତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ କୋକେନର ୬.୫ପ୍ରତିଶତ ପାଇଁ ଇକ୍ୟୁଏଡର୍ ଦାୟୀ ଥିଲା ।

ଏଥିସହ, ୧୮ ନିୟୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶର ହତ୍ୟା ହାର, ଯାହା ୨୦୧୭ରେ ୧୦୦,୦୦୦ ଲୋକରେ ୧୪ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ୨୦୨୭ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଗୁଣା ବଢିଛି ଅପରାଧ ହାର ।

   Related Posts