scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଗୋଟିଏ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ଅଲଗା

18/02/2020 at 7:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୮।୦୨-  ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଳୁ ପାଇଁ ଖେ।ର୍ଧା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅଛି ଗେ।ଟାଏ ହେଲେ ହେଉଛି ଅଲଗା । ଓୟୁଏଟିରୁ ଏୟାରରେ ଏକ କିଲେ।ମିଟର ରେଡ଼ିୟସ୍ ରେ ପିଲା ଓ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ନଦେବା ଲାଗି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଖେ।ର୍ଧା ଜିଲାପାଳ । କିନ୍ତୁ ଏକ କିଲେ।ମିଟର ବାହାରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଏବଂ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲରେ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ । ନ୍ୟୂଜ୍ ସେଭେନର ରିଏଲିଟି ଚେକ୍ ରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତେବେ ଖେ।ର୍ଧା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅର୍ଡ଼ରକୁ  ଅବମାନନା କରି ଅଣ୍ଡା ଦେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ନେଇ ସଙ୍କେତ ମିଳିଛି ।

ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଳୁ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅଛି ଗେ।ଟାଏ ହେଲେ ହେଉଛି ଅଲଗା । ଓୟୁଏଟିରେ ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପିବା ପରେ ସେଠାରେ ଏୟାରରେ ୧ କିଲେ।ମିଟର ରେଡ଼ିୟସ ଭିତରେ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା ଛେ।ଟ ପିଲା ଓ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ବ୍ୟାନ କରିଥିଲା ପ୍ରଶାସନ । ଏନେଇ ଓୟୁଏଟି ୧ କିଲେ।ମିଟର ପରିଧିରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିଦିନଠୁ ଓୟୁଏଟି ଚାରିପଟେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅଣ୍ଡା ଦିଆଯାଉନି । ତେବେ ପ୍ରାୟ ପନ୍ଦର ଦିନ ତଳୁ ଜିଲାପାଳ ଏହି ନିର୍ଦେଶାନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ ଏବେ ତାହା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୁ ଭୟ ନାହିଁ ବେ।ଲି ପ୍ରଶାସନ କହି ସାରିଥିବା ବେଳେ କାହିଁକି ଏହି ସର୍କୁଲାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇନାହିଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ଯଦି ବାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲ ଭୟ ଥାଇପାରେ ଭାବି ସର୍କୁଲାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉନାହିଁ ତାହେଲେ ଆଉ କେତେ ଦିନ ଓୟୁଏଟି ସୀମା ଚାରିପଟ ପିଲା ଆଉ ମହିଳା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବେ ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉନାହିଁ । ଯାହା ଜଣାପଡ଼ୁଛି ବେ।ଧହୁଏ ଏପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଠିକ୍ ଭାବେ ଅବଗତ ଅଛି ନା ଲେ।କଙ୍କୁ ଏନେଇ ଠିକ୍ କଥା ଅବଗତ କରାଯାଇଛି  ।

 ଓୟୁଏଟି ଚାରିପଟର ଏକ କିଲେ।ମିଟର ରେଡ଼ିୟସ ଭିତରର ନୁହେଁ । ଦଶ କିଲମିଟର ପରେ ବି ଚିତ୍ର ଠିକ୍ ସେୟା ଅଛି । ହଂସପାଳ ରେ ନ୍ୟୂଜ୍ ସେଭେନର ଗ୍ରାଉଂଡ଼ ରିୟାଲିଟି ଚେକ୍ ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ସେଠି ମଧ୍ୟ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଏବଂ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲରେ ପିଲା ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ କୁକୁଡ଼ା ଅଣ୍ଡା ଦିଆ ଯାଉନାହିଁ । କାହିଁକି କୁକୁଡ଼ା ଅଣ୍ଡା ମିଳୁନି ବେ।ଲି ପଚାରିଲେ ପିଲାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭେ।ଜନରେ ଅଣ୍ଡା କେବେଠୁ ବନ୍ଦ ହେଲାଣି । ଯେହେତୁ ଉପର ମହଲରୁ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ପାଇଁ ମନା ହେ।ଇଛି ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ମଧ୍ୟା ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ଅଛି ସେଥିପାଇଁ ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନ ବନ୍ଦ ଅଛି ।

ଓୟୁଏଟି ଠାରୁ ଏକ କିଲେ।ମିଟର ପରେ ବି ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ ଓ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ିରେ ପିଲା ଆଉ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ଦିଆ ଯାଉନଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଆସ୍କନ ନେବ ବେ।ଲି କୁହାଯାଉଛି । ଯେଉଁ ମାନେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ନିୟମକୁ ନମାନି ନିଜ ମନ ମୁତାବକ ଅଣ୍ଡା ବାଣ୍ଟିବା ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଦରେ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବେ।ଲି ସଙ୍କେତ ମିଳିଛି ।

   Related Posts