scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗଲା ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀ ବିନୟ ଶର୍ମା, ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ବଦଳରେ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌ ପାଇଁ ଆବେଦନ

11/02/2020 at 5:33 PM

 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୨- ଆଇନର ଫାଙ୍କରେ ନୂଆ ନୂଆ ଫନ୍ଦି କରୁଛନ୍ତି ନିର୍ଭୟା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଦୋଷୀ ମାନେ । ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡକୁ ବିଳମ୍ବିତ କରିବାର  ବିଭିନ୍ନ  ତରିକାର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ମାମଲାର ଅନ୍ୟତମ ଦୋଷୀ ବିନୟ ଶର୍ମା ପୁଣି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କ କବାଟ ବାଡେଇଛି । ତେବେ ଏଥର ସେ ପୁରା ନୂଆ ତରିକାରେ ।

  ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ  ବିନୟ ଯାଇଛି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଅର୍ଥାତ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାର କ୍ଷମା ଯାଚିକାକୁ ଅଗ୍ରାହ କରିଥିବା ବେଳେ ତାହାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି ବିନୟ ଶର୍ମା ।ଗତ ୧ ତାରିକରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିନୟର କ୍ଷମାପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ନିଜ ଓକିଲ ଏ.ପି. ସିଂହଙ୍କ ଜରିଆରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପୁନର୍ବାର ଆବେଦନ କରିଥିବା  ବିନୟ ଶର୍ମା ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଅନୁରୋଧ ମଧ୍ୟ ରଖିଛି । ସେ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡକୁ କୋହଳ କରି ଆଜୀବନ କାରଦାଣ୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲାଗି ସେ  ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି  ।

 ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ଗତ ୩୧ ତାରିଖରେ ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡର ୪ ଦୋଷୀ ତଥା ତିହାର ଜେଲ୍‌ରେ ଥିବା ମୁକେଶ କୁମାର ସିଂ, ପୱନ ଗୁପ୍ତା, ବିନୟ ଶର୍ମା ଓ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଲଗାଇଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ୪ ଦୋଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ତିନି ଜଣ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପର ବ୍ୟବହାର କରିସାରିଥିବା ବେଳେ  କେବଳ ପୱନ ବର୍ତ୍ତତ୍ମାନ ସୁଦ୍ଧା କ୍ୟୁରେଟିଭ୍‌ ପିଟିସନ ଦାୟର କରିନାହିଁ । ତାହାହିଁ  କ୍ଲୋଜ ରୁମ୍‌ରେ ଶୁଣାଣୀ ହେବାର ଶେଷ ବିକଳ୍ପ । ତାପରେ ସେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷମା ଯାଚିକା ଆବେଦନ କରିନାହିଁ ।

 ୨୦୧୨ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ତାରିଖରେ ଏହି ୪ ଦୋଷୀଙ୍କ ସହ  ରାମ ସିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନାବାଳକ ଏକ ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ୨୩ ବର୍ଷୀୟା ପାରାମେଡିକାଲ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ସହ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ତାପରେ ସେମାନେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ବସ୍‌ରୁ ଠେଲି ମୁର୍ମୂଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡି ପଳାଇଥିଲେ । ଘଟଣାର ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।ଏହି ଘଟଣାରେ ସବୁ ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ । ମାମାଲା ଶୁଣାଣି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ରାମ ସିଂ ଜେଲ୍‌ ଭିତରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ନାବାଳକ ଅପରାଧୀକୁ ସ୍ୱଧାର ଗୃହରେ ୩ ବର୍ଷ ରଖିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ କରିଥିବା ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟ ୨୦୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୪  ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୁକେଶ କୁମାର ସିଂ, ପୱନ ଗୁପ୍ତା, ବିନୟ ଶର୍ମା ଓ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts