vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପିପିଏଫ୍ ସ୍କିମ୍‌ରେ ହେବ ପରିବର୍ତ୍ତନ!

27/02/2020 at 5:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୭/୨: ୨୦୨୦ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ସୁକନ୍ୟା ଓ ପିପିଏଫ ସ୍କିମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ।ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ୨ଟି ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ମିଳିବ। ତେବେ ଆପଣ ସ୍ଥିର କରିବେ କେଉଁ ସିଷ୍ଟମ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ରହିବ। ଫାଇନ୍ସସିଆଲି ଆଡ୍‌ଭାଇଜରଙ୍କ କହିବା​‌ ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ୭୦ ଏଗ୍‌ଜେମ୍ପସନ ଓ ଡିଡ୍‌କ୍ସନ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୮୦ ସି (80c) ଆଧାରରେ ନିବେଶ ଉପରେ ୧.୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି, ସେକ୍ସନ ୮୦ ଡି ଆଧାରରେ ହେଲଥ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ ପେମେଣ୍ଟ ଏବଂ ୮୦ଟିଟିଏ ଆଧାରରେ  ଡାକଘରରେ ରାଶି ଉପରେ ମିଳୁଥିବା ସୁଧରେ ଡିଡକ୍ସନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି। ଏକ୍ସପର୍ଟସଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ପିପିଏଫ ଓ ସୁକନ୍ୟା ସ୍କିମରେ ସୁଧ ଉପରେ ରିହାତି ମିଳିବ।

ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏକ୍ସପର୍ଟ ମୁକେଶ ପଟେଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପିପିଏଫ ଓ ଇପିଏଫ୍‌ ନିବେଶ ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ରିହାତି ମିଳିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ପିପିଏଫ ଖାତାରେ ଆସୁଥିବା ସୁଧ ଉପରେ ରିହାତି ମିଳିବ। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଡ ଫଣ୍ଡର ସୁଧ ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ମିଳିବ ନାହିଁ। ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ପିପିଏଫ ଖାତାରେ ଜମା କରିଥିବା ରାଶି ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ରିହାତି ମିଳିବ।ଏଥିସହ ଦରମାରୁ କଟୁଥିବା ଇପିଏଫ ଉପରେ ୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ମିଳିବ ନାହିଁ।

ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏକ୍ପପର୍ଟଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ପୁରୁଣା ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ରିହାତି ସହ ପୁରୁଣା ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ। ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ନିବେଶ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସୁଧ ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବେ ନାହିଁ। ଯଦି ସରଳ ଭାଷାରେ କହିବା ତେବେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ତେବେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ସ୍କିମରେ ୮୦ସି ଆଧାରରେ ୧.୫୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ମିଳିବ।

   Related Posts