BHU ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅଜବ ଦାବି, କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ରାମବାଣ ସାଜିବ ଗଙ୍ଗାଜଳ

Published By : Prameya-News7 Bureau | September 13, 2021 IST

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୧୩/୦୯: ଗଙ୍ଗାଜଳର ରହିଛି ଅନେକ ବିଶେଷତ୍ୱ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପବିତ୍ରତା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯଇଥିାଏ । ପୂଜା ହୋମ, ବା ବିବାହ ବ୍ରତ କାମର ଏହାର ଅନେକ ଉପଯୋଗିତା ରହିଛି । ହେଲେ ଏବେ ଏହା ଆଉ ଏକ କାରଣ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ତା ପୁଣି କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ । ଏକଥା ଶୁଣିବାକୁ ଅଜବ ଲାଗିଥାଏ ପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ ଯେ ଆଗକୁ ଏହା କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ବେଶ୍ ସହାୟକ ହେବ ।

ଏପରି ଦାବି କରିଛନ୍ତି କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନୀ ଡଃ ଭି.ଏନ୍ ମିଶ୍ର ଏବଂ ଡଃ ଅଭିଷେକ ପାଠକ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି କୋଭିଡ-19 ର ଚିକିତ୍ସାରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରୟାଗରାଜ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଉଭୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଳୟର ଗଙ୍ଗୋତ୍ରିରି ବାହାରୁଥିବା ଗଙ୍ଗାରେ 'ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଫେଜ୍'ର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଛି ।

"ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଓଫେଜ୍" ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି "ଜୀବାଣୁ ବିନାଶକ" । ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ମିଳୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ସବୁକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଅ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗଙ୍ଗା ନଦୀର ଜଳର ଶୁଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରହିଥାଏ । ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ଭାଇରାସ ଉପସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ନଦୀ ଅପେକ୍ଷା ଗଙ୍ଗା ଜଳରେ ପ୍ରାୟ ୧୩୦୦ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଫେଜ୍ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ।

ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ଅରୁଣ କୁମାର ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାଲ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ସ୍ୱଚ୍ଛ ଗଙ୍ଗା ପାଇଁ ମିଶନ ଚିକିତ୍ସାରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଙ୍ଗା ପାଣିରେ କୋଭିଡ -19 ର ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.