ପଞ୍ଚ ତାରକା ଆଶ୍ରମ, ୧୦୦ କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି: ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରୁନଥିବା 'ଭୋଲେ ବାବା' କେମିତି ହେଲେ ଧନର ଅଧିକାରୀ?

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 06, 2024 IST

HT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜୁଲାଇ ୨ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନରେ ହାଥରସ୍ ଅଘଟଣ ସାରା ଦେଶକୁ ଚକିତ କରିଦେଇଥିଲା। ଫୁଲରାଇ ମୋଗଲଗରୀ ଗ୍ରାମରେ ଆୟୋଜିତ ଭୋଲେ ବାବା ସତସଙ୍ଗରେ ଘଟିଥିବା ଭୟଙ୍କର ଦଳାଚକଟାରେ ୧୨୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଭୋଲେ ବାବା କିଏ ? ଯାହାଙ୍କ ପାଦରୁ ଧୂଳି ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦେଲେ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନାମକୁମାତ୍ର ଥିବା ନାରାୟଣ ସାକର ହରିଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଦାନ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ଭୋଲେ ବାବାଙ୍କର ୧୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୨୪ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ରମ ରହିଛି।

ହାଥ୍‌ରସର ଦଳାଚକଟା ଘଟଣା ପରେ ସୁରଜପାଲ ସିଂ ଓରଫ୍ ଭୋଲେ ବାବାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ। ମେନପୁରୀରେ ବାବାଙ୍କ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ରମ ବାହାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ ପୋଲିସ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଗତ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ବାବା ଏଠାରେ ୨୧ ଏକର ଉପରେ ଏକ ପଞ୍ଚ ତାରକା ଆଶ୍ରମରେ ରହିଆସୁଥିଲେ। ବାବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଇଁ ୬ଟି ବଡ କୋଠରୀ ଅଛି। ବିନା ଅନୁମତିରେ କେହି ଏହାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ୨୦୦ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ତାଲିକା ଅଛି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଆଶ୍ରମ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୨.୫ ଲକ୍ଷରୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଜମି ସମେତ ମେନପୁରୀର ଏହି ଆଶ୍ରମର ମୂଲ୍ୟ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଆଶ୍ରମ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ। ବାବାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୨୪ଟି ଆଶ୍ରମ ରହିଛି ଏବଂ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ତିନି ଖଣ୍ଡ ସୁଟ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଗ୍ଲାସରେ ଚାଲୁଥିବା ବାବା ତାଙ୍କ କନଭେନରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଏସୟୁଭି ବି ରହିଛି। ତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୧୫ ରୁ ୨୦ କମାଣ୍ଡୋ ମଧ୍ୟ ରୟାଲ୍ ଏନଫିଲ୍ଡ ବୁଲେଟରେ ଯାଆନ୍ତି। 

ବାବାଙ୍କର ମେନପୁରୀ, କସଗଞ୍ଜ, କାନପୁର, ଏଟାୱା ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଶ୍ରମ ରହିଛି। କସଗଞ୍ଜର ବାହାଦୂରନଗର ପଞ୍ଚ ତାରକା ଆଶ୍ରମ  ୬୦ ଏକର ଏବଂ ମେନପୁରୀର ୨୧ ଏକର ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି।

ଭୋଲେ ବାବାଙ୍କ ଆଶ୍ରମଠାରୁ ସତସଙ୍ଗ ସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ କଡା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି। ସତସଙ୍ଗକୁ ଆସୁଥିବା ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦାନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ। ତେବେ ଏତେ ସମ୍ପତ୍ତିର ଅଧିକାରୀ କେମିତି ହେଲେ ଭୋଲେ ବାବା, ତାହା ଏବେ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.