scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବଢୁଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା, ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୧ ନମ୍ବର: କାହିଁକି? କାରଣ କ’ଣ?

21/02/2020 at 10:41 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୧/୧: ଭାରତରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କିଶୋର କିଶୋରୀ ମାନଙ୍କ ହାର ବେଶ୍ ଅଧିକ । ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ଏକ ଲକ୍ଷ ଜନ ସଂଖ୍ୟାରେ ୧୬ ଦଶମିକ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟକ୍ତି କରୁଛନ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ  ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗଜନକ।

ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ। ୧ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୧୬.୫% କରୁଛନ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନ୍ୟାସନାଲ୍ କ୍ରାଇମ୍ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି ୧୫ ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବଣତା ।

ବଢୁଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ଓ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବଣତା । ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟୁଛି   ଭାରତରେ । ପ୍ରତି ଏକ ଲକ୍ଷ ଜନ ସଂଖ୍ୟାରେ ୧୬ ଦଶମିକ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ କରୁଛନ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା । ଯୁବ ବର୍ଗରେ ଏହା ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମଳୁଛି। ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପରିବେଶରେ କିଶୋର କିଶୋରୀ ବିଶେଷକରି ଛାତ୍ରଛାତୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ପ୍ରବୃତ୍ତି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ।  ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ୍ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୧୫ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଅଧିକ ।  ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ୧୩ ବର୍ଷରୁ ୧୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଉଛି ମାରାତ୍ମକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବଣତା । ଏହାକୁ ରୋକିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କର ରହିଛି ଗରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ଭୂମିକା । ଏ ଦିଗରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର କାଉନସେଲିଂ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପଡିଛି ।

କାହିଁକି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି ? ଏହା ପଛର କାରଣ କଣ ? କିପରି ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ? କାହିଁକି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ? ସ୍କୁଲ ପାଠ, କୋଚିଂ, ଟ୍ୟୁସନର ମାତ୍ରାଧିକ ଚାପ ନା  ମୋବାଇଲର ଅତ୍ୟଧିକ  ବ୍ୟବହାରର କୁଫଳ? ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବା ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ପାଲଟିଛି ।  ବାପା ମାଆଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବ୍ୟସ୍ତତା, ପିଲାଙ୍କୁ ସମୟ ନଦେବା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ।

ସ୍କୁଲ ସ୍ତରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଉଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତା । ତା ସହିତ ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆର ମାୟା ମଧ୍ୟ କିଶୋର କିଶୋରୀଙ୍କୁ ବାଟବଣା କରୁଛି । ତାକୁ ରୋକିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ ।

   Related Posts