scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲକୁ ଡିସିଜିଆଇର ଗ୍ରୀନ ସିଗ୍‌ନାଲ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍‌କୁ ଅନୁମତି

25/11/2022 at 9:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବୁଷ୍ଟୋର ଡୋଜକୁ ଡିସିଜିଆଇର ମଞ୍ଜୁରୀ । ଭାରତ ବାଓଟେକ୍‌ର ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବୁଷ୍ଟୋର ଡୋଜ୍‌କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଡିସିଜିଆଇ । ଶୁକ୍ରବାର କୋଭିଡ୍ -୧୯ ନାଜଲ ଇନକୋଭାକ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି ।

ଭାରତ ବାଓଟେକର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ନାକ ଜରିଆରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ।  ଇନକୋଭାକ୍ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ନୋଜେଲ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ । ଏହାକୁ ଭାରତ ବାଓଟେକ୍ ବିକଶିତ କରିଛି । ଏହି  ମେଡିସିନକୁ ବୟସ୍କଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭଳି ଏହି ନୋଜଲ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଉପଯୋଗୀ । ChAd-SARS-CoV-2-Sର ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ ଟିକାକରଣ ପରେ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିବ । ଏହି ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବ । କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେବାର ୬ମାସ ପରେ ଏହି ନୋଜଲ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେଇ ପାରବେ ।

ରୋଗ ପ୍ରତିଷେଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏହି ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ବେଶ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଭାରତ ବାଓଟେକ୍ କହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ତାରିଖରେ ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ ଇନକୋଭାକ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦେବା ନେଇ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ଡିସିଜିଆଇ । ଭାରତ ବାଓଟେକ୍ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛି । କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭଳି ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏପ୍ରିଲ ୧୦ ତାରିଖରୁ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟୋର ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଉଛି ।

   Related Posts