AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲକୁ ଡିସିଜିଆଇର ଗ୍ରୀନ ସିଗ୍‌ନାଲ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍‌କୁ ଅନୁମତି

25/11/2022 at 9:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବୁଷ୍ଟୋର ଡୋଜକୁ ଡିସିଜିଆଇର ମଞ୍ଜୁରୀ । ଭାରତ ବାଓଟେକ୍‌ର ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବୁଷ୍ଟୋର ଡୋଜ୍‌କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଡିସିଜିଆଇ । ଶୁକ୍ରବାର କୋଭିଡ୍ -୧୯ ନାଜଲ ଇନକୋଭାକ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି ।

ଭାରତ ବାଓଟେକର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ନାକ ଜରିଆରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ।  ଇନକୋଭାକ୍ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ନୋଜେଲ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ । ଏହାକୁ ଭାରତ ବାଓଟେକ୍ ବିକଶିତ କରିଛି । ଏହି  ମେଡିସିନକୁ ବୟସ୍କଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭଳି ଏହି ନୋଜଲ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଉପଯୋଗୀ । ChAd-SARS-CoV-2-Sର ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ ଟିକାକରଣ ପରେ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିବ । ଏହି ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବ । କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେବାର ୬ମାସ ପରେ ଏହି ନୋଜଲ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେଇ ପାରବେ ।

ରୋଗ ପ୍ରତିଷେଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏହି ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ବେଶ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଭାରତ ବାଓଟେକ୍ କହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ତାରିଖରେ ଇଣ୍ଟ୍ରାନାଜାଲ ଇନକୋଭାକ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦେବା ନେଇ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ଡିସିଜିଆଇ । ଭାରତ ବାଓଟେକ୍ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛି । କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭଳି ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏପ୍ରିଲ ୧୦ ତାରିଖରୁ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟୋର ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଉଛି ।

   Related Posts