scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମୁଡ୍ ରେ ନାହାଁନ୍ତି ସରକାର : ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନ ଗଲା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ !

27/09/2018 at 6:05 PM

ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନ ଗଲା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ । ଏବେ ଆଉ ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନ ହେବାର ନାହିଁ କି ଏଥିପାଇଁ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଆଉ ବସିବାର ନାହିଁ ବୋଲି ଖୋଦ୍ ରାଜସ୍ବମନ୍ତ୍ରୀ କହିବା ପରେ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ବର୍ଷେ ତଳୁ ଏହି ଆଇନ ଆସିଯିବା କଥା । ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବି ଏକପ୍ରକାର ସରିଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏବେ ଏଥିରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଇନପୁଟ ସବସିଡି, ଶସ୍ୟ ବୀମା ଆଦି ସୁବିଧା ଦେବାକୁ ଏକ ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ଆଇନ ଆସିବ ବୋଲି ଯେଉଁ ଯୋଜନା ଥିଲା ତାହା ଫୁସକି ଯାଇଛି । ବୋଧହୁଏ ୫ ଜଣିଆ ଜଏଣ୍ଟ ଲାଏବିଲିଟି ଗ୍ରୁପ୍ କରି ସବସିଡି, ଶସ୍ୟ ବୀମା, କୃଷି ଋଣ ଆଦି ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଦେବା ଯୋଜନାରେ ଅଛନ୍ତି ସରକାର ।

ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନ ଆଣିବା ମୁଡ୍ ରେ ନାହାଁନ୍ତି ସରକାର । ରାଜ୍ୟରେ ଭାଗଚାଷୀ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଇନପୁଟ ସବସିଡି, ଶସ୍ୟ ବୀମା ଓ ବନ୍ୟାବାତ୍ୟା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଭରଣା ପାଇ ଯେଉଁ ଆଇନ କରିବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଥିଲା ସେଥିରେ ଏକପ୍ରକାର ଡୋରି ବନ୍ଧା ସରିଲାଣି ।  ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ନୂଆ ଆଇନ ଆସିବା ଯୋଜନା ଥିଲେ ବି ଏଯାଏଁ ସେକଥା ଆଗକୁ ବଢୁନି । ଆଜି କିନ୍ତୁ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ କହୁକହୁ କହିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ଗଠିତ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଆଉ ବସିବାର ନାହିଁ । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଜମି ମାଲିକ ଓ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ କିଭଳି ରକ୍ଷା ହେବ ସେନେଇ ସରକାର ନିର୍ଯାସରେ ପହଁଛି ପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ତେଣୁ ତାଉପରେ ଆଉ ଏବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ନାହିଁ ।

୨ ବର୍ଷ ତଳେ ଫସଲ ହାନି କାରଣରୁ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବଢି ଚାଲିଥିଲା ସେତେବେଳେ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ସୁରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନ ଆସିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଥିଲେ । କାରଣ ସେତେବେଳେ ଭାଗଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀ ବେଶି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଥିବା ନେଇ ଖବର ଆସୁଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ରାଜସ୍ବମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଆନ୍ତଃ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ସମବାୟ, କୃଷି, ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ, ଓ ଆଇନ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନେ ସଦସ୍ୟଥିଲେ । ତହସିଲଦାର ଓ ଆରଆଇଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଲିକ ଓ ଭାଗଚାଷୀ ମତାମତ ବି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରିଥିଲା । ହେଲେ କଣ ହେଲା କେଜାଣି ଆଇନ କରିବା ଦିଗରେ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇ ନଥିଲେ ସରକାର । ଯେଉଁକଥାକୁ କିଛିଦିନ ତଳେ ଉଠାଇଥିଲେ ପୂର୍ବତନ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତ । ଭାଗଚାଷୀ ଚିହ୍ନଟ ନକରି କିଭଳି ସରକାର ସରକାରୀ ସହାୟତା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଠିକ୍ ଭାବେ ପହଁଚାଇବେ ବୋଲି ଦାମ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନ ଏବେ ହେବାର ନାହିଁ କହିବା ପରେ ବିରୋଧି ଘେରିଛନ୍ତି ସରକାରଙ୍କୁ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର ଠକିଦେଲେ ବୋଲି ବିରୋଧି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଜମି ମାଲିକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ କିଭଳି ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ ସେନେଇ ନିତି ଆୟୋଗ ନୂଆ ଆଇନ ଆଣିଥିଲେ । ତାହାରି ଆଧାରରେ ଓଡିଶା ସରକାର ବି ନୂଆ ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନ ଆଣିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏବେ ଯେହେତୁ ଜଏଣ୍ଟ ଲାଏବିଲିଟି ଗ୍ରୁପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେଇ କାମ ଚଳାଇବା ଯୋଜନାରେ ଅଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ଭାଗଚାଷୀ ଆଇନକୁ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ ପଠେଇଦେଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।..

   Related Posts