Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ବିଧାୟକ, ସୁଧାରିବାକୁ ୧୫ ଦିନର ଅଲଟିମେଟମ୍ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା

21/12/2022 at 2:21 PM

ଭଦ୍ରକ ୨୧/୧୨: ୧୯୬୨ରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିବାସ ଏବେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର । କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ମିଳୁଥିବା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ପାରୁନାହିଁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବହୁ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଏବେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି ବିଧାୟକ ଓ ଜିଲ୍ଲା ଜନ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ । କିନ୍ତୁ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ୧୫ ଦିନରେ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଅଲଟିମେଟମ ଦେଇଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଅସୁରାଳି ବାସିନ୍ଦା ।

୧୯୬୨ମସିହାରେ କେଶବ ମହାପାତ୍ର ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁରେ ପାର୍ବତୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିବାସ ନାମରେ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀଳମଣି ରାଉତରାୟ । ଆରମ୍ଭ ଦିନ ରୁ ୬ ମାସ ଧରି ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଦରମା ସହ ରୋଗୀଙ୍କ ମେଡ଼ିସିନ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ବହନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରେ ପରେ ସରକାର ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ । ତା ପରଠାରୁ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ।

ନିୟମିତ ଡାକ୍ତର ନଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର , ଜଣେ ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତର ଓ ଜଣେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲିଛି କେନ୍ଦ୍ର । ଆଖପାଖ ୭ ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଦାବି ପରେ ଏବେ ଜିଲ୍ଲା ଜନ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ଓ ଧାମନଗର ବିଧାୟକ ଅସୁରାଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଓ ସରପଞ୍ଚ ଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ଟେକନିକାଲ ଟିମ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେବେ ଓ ପରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମେଡିକାଲର ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ, ପାଚେରୀ ନିର୍ମାଣ, ସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତର ଭଳି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନେଇ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts