scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅନଲାଇନ୍‌ରେ କରୁଛନ୍ତି କି କାରବାର ? ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ବିଷୟରେ, ନହେଲେ ଫସିଯିବେ

27/10/2018 at 4:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୬|୧୦: ଆପଣମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ କାହାରିଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସେମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି । ସେମାନେ ସାଇବର ଆଟାକର ମଧ୍ୟ ଶିକାର ହୋଇଥିବେ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ୍ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିବ । କେହିବି ଏଭଳି ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏଭଳି ଘଟଣା କାହା ସହ ବି କୌଣସି ସମୟରେ ଘଟିପାରେ ।

ଏହା ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ । ହେଲେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଆମର ତଥ୍ୟ ସବୁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ । ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ରହୁଛନ୍ତି ସବୁବେଳେ କେତେକ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୫ଟି ଉପଯୋଗୀ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ସୂଚନା ଦିଆଗଲା ।

ଅର୍ଥ ଠକେଇ : ଅନଲାଇନରେ ସପିଂ, ଟିକେଟିଂ ଏବଂ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିବା ଆଦି ଆମ ଜୀବନକୁ ସରଳ କରିସାରିଲାଣି । ମାତ୍ର ଏହାର ଏକ କୁପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଡର ବିବରଣୀ ଅଥବା ଅନଲାଇନ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ ଏବଂ ଅନଧିକୃତ ଲେଣଦେଣ କରାଯାଉଛି । ଅର୍ଥିକ ଠକେଇର ଶୀକାର ହେବା କୌଣସି ଦଃଖଦ ସ୍ବପ୍ନରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

ଫିସିଂ : ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଇ-ମେଲ୍ ମିଳିବ ଯାହା ଏକ ବୈଧ ସୂତ୍ରରୁ ଆସିଥବ । ସେହି ଇ-ମେଲରେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଖାତାର ବିବରଣୀ, କାର୍ଡ ନମ୍ବର ଏବଂ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଏସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେବା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଅଗୋଚରରେ  ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଖାତାରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ନେଇଯାଇଥିବେ । ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ବହୁତ ଥର ଆସିଥାଏ । ଜଣିବାଶୁଣିବା ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚୋରକୁ ଚିହ୍ନିବା : ଏଭଳି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଠକେଇର ଶିକାର ଯେ କେହି ବି ହୋଇପାରନ୍ତି ।ଜଣେ ଠକ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟକୁ ସଂଗ୍ରହ କରି ତାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଉପଯୋଗ କରିଥାଏ । ଯେମିତିକି ଆପଣଙ୍କ ନାଁରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର ଜମା ରାଶି, ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା, ଯେକୌଣସି ଅନ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ଫାଇଦା ଆପଣଙ୍କ ନାଁରେ ସେ ନେଇଥାଏ ।

ସାଇବର ଧମକ : ଅନେକ ସମୟରେ ସାଇବର ଧମକ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଇ-ମେଲ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ, ଚାଟିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନକଲି ଖବର ସଂସ୍ପର୍ସରେ ଆସନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଇବର ଧମକ ମିଳିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କୈଣସି ମେସେଜ୍ ମିଳିଥାଏ ଅଥବା ଅନଲାଇନରେ ଖରାପ ଫେଟା ଏବଂ ଭିଡିଓ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରୋଲର ରୂପ  ନେଇପାରେ ।

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହାନି : ଅନ୍ୟକୁ ଟ୍ରୋଲ କରିବା ପାଇଁ କେତେକ ଲୋକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆକାଉଣ୍ଟମାନ ଖୋଲିଥାନ୍ତି । ସେଭଳି ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କାରଣ ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ମିଳିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କମେଣ୍ଟ ଦେବାପାଇଁ । ସେଭଳି ଆକାଉଣ୍ଟ ସହ ଯୋଡିହୋଇ ରହିବା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ।

ସାଇବର ଆଟାକ୍ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଅର୍ଥହାନୀ ହେବା ସହ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହାନି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଏଚଡିଏଫସି ଇଆରଜିଓ ଆପଣଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଇ@ ସୁରକ୍ଷିତ ବୀମା ପଲିସି କରିଛି । ଏହି ନୀତିରେ ଅଧିକୃତ ଅନଲାଇନ ଲେଣଦେଣ ଫିସିଂ ଏବଂ ଇ-ମେଲ୍ ସ୍ପୁଫିଂ, ଅନ୍ୟାୟରେ ଆଦାୟ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି, ଇ-ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ସାଇବର ଧମକ ଆଦି କ୍ଷତି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ବୀମା ସାମିଲ ରହିଛି । ଏହି ପଲିସି ଦ୍ବାରା ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ବିବାଦ ଉପୁଜିଲେ ଏହି ଆଇନ ବଳରେ ଆପଣଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ଫିସ୍ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ପାଇପାରିବେ ।

   Related Posts