oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଭଞ୍ଜବିହାର କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ବାଘ ! ଭୟଭୀତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ, ବନ ବିଭାଗର ପାଟ୍ରୋଲିଂ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉଗ୍ରରୂପ ରୂପ ନେଲା ପାରିବାରିକ କଳହ, ଜୀବନ ହାରିଦେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ
  • ||
  • ୫ ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ସାର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୧୪ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ପୂଜାରେ ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୨୬ରୁ ୨୯ ଯାଏ ନିର୍ଦ୍ଧୁମ ଛେଚିବ
  • ||

ନିଆରା ବାହାଘର: ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ କଲେ ମହିଳା ପୁରୋହିତ

29/11/2021 at 10:07 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୧୧: ଏବେ ଚାଲିଛି ବିବାହ ଋତୁ । କରୋନା କଟକଣା କୋହଳ ହେବା ପରେ ବିବାହକୁ ଧୂମଧାମରେ କରିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ଚି । ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହୁଗଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନିଆରା ବିବାହ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ତେବେ ବିବାହର ଖାସିୟତ ହେଉଛି ଜଣେ ମହିଳା ପୁରୋହିତ ସେହି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ପୁରୁଷମାନେ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ପରମ୍ପରାରେ ଲାଗିଛି ବ୍ରେକ୍ ।

ଅର୍ଥାତ୍ ଏଥର ମହିଳା ପୂଜାରୀ କରିଛନ୍ତି ବିବାହ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ଏକ ଫଟୋ । ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳା ପୁରୋହିତ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବା ସହ ବିବାହ କର୍ମ କରୁଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ବେଦ ମନ୍ତ୍ରପାଠ ପଢି ଯଜ୍ଞ ବି କରୁଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଏହି ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଏହି ଦମ୍ପତି ଉଭୟେ ପୂର୍ବରୁ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ବଙ୍ଗୀୟ ବିବାହରୁ କିଛି ଅଲଗା କରିବେ ।

ଏହା ପରେ ମହିଳା ପଣ୍ଡିତ ଅନୀତା ମୁଖୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏହି ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ନବ ବିବାହିତଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଉଭୟ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଅଟନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଉଭୟ ପ୍ରେମରେ ପଡିଗଲେ । ପ୍ରେମ ଏତେ ବଢିଗଲା ଯେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପର ସହିତ ବୈବାହିକ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ବନ୍ଧନକୁ ଅଧିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଦମ୍ପତ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳା ପୁରୋହିତ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପୁରୋହିତମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା କରିବା ବ୍ରାହ୍ମଣବାଦ ଏବଂ ପୁରୁଷ ପ୍ରଣାଳୀ ସମାଜକୁ ଏକ ଦର୍ପଣ ଦେଖାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ । ଏଥର ମଧ୍ୟ ଏହି ବଙ୍ଗଳା ଦମ୍ପତି ସମାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜଣେ ଲେଡି ପୁରୋହିତ ସହାୟତାରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts