scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବରଦାନ ହୋଇଥାଏ ଜୁଆଣି ପାଣି : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା

13/07/2021 at 10:18 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୭ : ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରୁ ହରମୋନ୍ ଏବଂ ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ଭଳି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜଡିତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଥକ୍କା, ଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ଶିଶୁର ପ୍ରସବ ପରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀର ପୂର୍ବ ପରି ବହୁତ ବଦଳିଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ, ମା’ର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଘରୋଇ ଉପଚାର ରହିଛି, ଯାହା ଯଦି ମହିଳାମାନେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଜ ଶରୀରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଜୁଆଣି ପାଣି, ଯାହା ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବରଦାନ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଉପାଦାନ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ସାଇନସ୍ ଏବଂ କାଶ-ଥଣ୍ଡା ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଔଷଧ ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ-

PunjabKesari

ରକ୍ତ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସ୍ରୋତ:

ମହିଳାମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜୁଆଣି ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ:

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କର ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ । ତେଣୁ, ପେଟର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଜୁଆଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

PunjabKesari

ମା’ କ୍ଷୀର ବଢାଇଥାଏ:

ଯେଉଁ ମା’ମାନଙ୍କର ସ୍ତନ୍ୟପାନରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୁଆଣି ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମା’ର କ୍ଷୀର ବଢିଥାଏ ।

ପିରିୟଡରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ:

ମହିଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରତି ମାସରେ ଆସୁଥିବା ପିରିୟଡ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପିରିୟଡ୍ ସମୟରେ, ମହିଳାମାନେ ଅଣ୍ଟା ଏବଂ ତଳ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଜୁଆଣି ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ଜୁଆଣି ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ।

ଓଜନ କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ:

ପ୍ରସବ ପରେ ପ୍ରାୟତଃ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଓଜନ ବଢିଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଜୁଆଣି ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କାର୍ବ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts