previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟନା : ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ପାଳି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନେଲେ ଶପଥ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୫୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ବେଳେ ଧରାପଡିଲା ସୁନା ତସ୍କରୀ, ୨୦ ସୁନା ବିସ୍କୁଟ ଜବତ
  • ||
  • ସୋର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍, ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ନିୟମିତ ଖାଆନ୍ତୁ କଦଳୀ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

2/07/2022 at 2:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୦୨। ୦୭: କଦଳୀ ଏପରି ଏକ ଫଳ, ଯାହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ଫଳର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ଅନେକ ବଡ଼ ବଡ ଲାଭ ଅଛି । ଯଦି ତୁମେ ଏହାକୁ ତୁମର ଡାଏଟରେ ସାମିଲ କର, ତେବେ ତୁମେ ଖୁବ୍ ଫାଇଦା ମିଳିବ। ଏହା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଫଳର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲାଭ କ’ଣ?

ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବ – ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ। ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଫଳକୁ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ୍ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, ତଥାପି, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫଳକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଭଲ ଫଳାଫଳ ପାଇବେ।

ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ-ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସବୁବେଳେ ପେଟ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ, ସେମାନେ ଏହି ଫଳକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ୍ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଜବୁତ ହୁଏ ।

ସୁଗାର ଲେବଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ-କିଛି ଲୋକ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ । କାରଣ ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସୁଗାର ଲେବଲ ବଢିଯାଏ। କିନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭୁଲ୍। ଏହି ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କ ହାର୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ଫିଟ୍ ରଖିବେ।

ପ୍ରଚୁର କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ମିଳିଥାଏ-ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ର ମାତ୍ରା କମ୍ ଥାଏ। ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କଦଳୀ ସାମିଲ୍ କରିବା ଉଚିତ୍।

   Related Posts