scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

fifa world rankingର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ବେଲଜିୟମ, ଦ୍ୱିତୀୟସ୍ଥାନରେ ରହିଲା ଫ୍ରାନ୍ସ

19/12/2019 at 8:35 PM

ଜ୍ୟୁରିଖ : ବିଶ୍ୱ ଫୁଟବଲ ନିୟାମକ ‘ଫିଫା’ ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟବର୍ଷ  ବେଲଜିୟମକୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବେଲଜିୟମ ଏବେ ଫିଫା ବିଶ୍ୱ ରାଙ୍କିଙ୍ଗର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ଫ୍ରାନ୍ସ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ବ୍ରାଜିଲ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ଶୀର୍ଷ ୩ ସ୍ଥାନରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ହେଲେ ଟପ୍ ଫାଇଭ୍‌ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। 

ଇଂଲଣ୍ଡ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ୪ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ  ଉରୁଗୁଏ ଦୁଇ ପାହାଚ ଚଢି ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅତୀତରେ ବେଲଜିୟମ ୨୦୧୫ ଓ ୨୦୧୮ର ଶର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍‌ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ବେଲଜିୟମ ତାର ସମସ୍ତ ୧୦-ଏ ସ୍ତରର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୟୁଇଏଫଏ ୟୁରୋ-୨୦୨୦ କ୍ୱାଲିଫାଏ କରିଛି। ବେଲଜିୟମ ବ୍ୟତୀତ ଏସିଆ କପ୍ ଚାମ୍ପିୟନ କତାରକୁ ‘ମୁଭର ଅଫ ଦି ଇୟର-୨୦୧୯’ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି।

କତାର ୨୦୧୮ ଫିଫା ରାଙ୍କିଙ୍ଗ ବାଦେ ୨୫ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ୧୩୮ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ଗୁଡିକରୁ କତାର ୧୬ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨ଟି ଡ୍ର ରଖିଥିଲା ଓ ୭ଟି ହାରିଥିଲା। ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ ହୋଇଥିବା ଏସିଆ କପ୍ ଫାଇନାଲରେ କତାର  ଜାପାନକୁ ୩-୧ରେ ହରାଇ ଏସିଆ ଚାମ୍ପିୟାନ ହୋଇଥିଲା। କତାର ନିଜ ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ୩୮ ପଏଣ୍ଟ ସୁଧାର କରିଥିବା ବେଳେ ଫିଫା ରାଙ୍କିଙ୍ଗର ୫୫ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

   Related Posts