scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା, କିଷନ ବିର୍ତ୍ତିଆ ହେବେ ବଳରାମ

13/12/2022 at 3:06 PM

ବରଗଡ଼ ୧୩।୧୨ : ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବର ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ପାଇଁ ଗୋପପୁର କମିଟି ତରଫରୁ ପୁନର୍ବାର କଳାକାର ଚୟନ ଶିବିରର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ କିଷନ ବିର୍ତ୍ତିଆଙ୍କୁ ବଳରାମ ଭୂମିକା ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି ।

ଗୋପପୁର କମିଟି ତରଫରୁ କଳାକାର ଚୟନ କରାଯାଇ ଅଭ୍ୟାସ ଆଖଡ଼ା ମୂଳ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ବଳରାମ ଭୂମିକା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇ କିଛିଦିନ ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଥିବା ଶିଶୁ କଳାକାର ଶ୍ରେୟସ ପୂଜାରୀଙ୍କ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଆକସ୍ମିକ ବିୟୋଗ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଧନୁଯାତ୍ରା ଆୟୋଜକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ କରିଥିଲା । ହେଲେ ଯାତ୍ରା ଥୟ ଥିବାରୁ ଶୋକଗ୍ରସ୍ତ ଗୋପପୁର କମିଟି ଇଚ୍ଛା ନଥାଇବି ପୁର୍ନବାର କଳାକାର ଚୟନ ଶିବିରର ଆୟୋଜନ କରି ବଳରାମ ଭୂମିକା ପାଇଁ କିଷନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ଅମ୍ବାପାଲି ସ୍କୁଲରେ ଅମ୍ବାପାଲି ଗ୍ରାମବାସୀ, ଗୋପପୁର କମିଟିର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ, ଧନୁଯାତ୍ରା କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ ଗୋପପୁର କମିଟିର ବୈଠକରେ କିଷନଙ୍କ ନାମ ଉପରେ ମୋହର ମରାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିପରି କିଷନ୍‌ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆଖଡ଼ା ଶାଳରେ ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି କମିଟି ତରଫରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ଗୋପପୁର ଆଖଡ଼ା ପୁଣିଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଥୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେୟସଙ୍କ ବିୟୋଗ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପୂର୍ବ ସରାଗକୁ ଫେରାଇପାରିନାହିଁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଅମ୍ବାପାଲିର ଭୀମସେନ ବିର୍ତ୍ତିଆ ଓ ଭାରତୀ ବିର୍ତ୍ତିଆଙ୍କ ପୁତ୍ର କିଷନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ନୋଡ଼ାଲ ସ୍କୁଲରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଗୋପାଳ ବାଳକ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା କିଷନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାତ୍ରାପ୍ରେମୀମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେୟସଙ୍କ ବିୟୋଗ ଜନିତ ଶୋକରୁ ବରଗଡ଼ବାସୀ ଉଭୁରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ଚଳିତବର୍ଷ ୭୫ ତମ ବର୍ଷପୂର୍ତ୍ତି ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ ଯାତ୍ରାରେ ସମାଟ ମହାପାତ୍ର ପୂର୍ବବତ କୃଷ୍ଣ ଭୂମିକମାରେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ କିଷନ ବଳରାମ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ।

   Related Posts