AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତନାଘନା, ଗୁଳିମାଡ଼ ସ୍ଥାନରେ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • କଟକ: ସବ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫିସରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ରେକର୍ଡ ରୁମ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜେଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||

ପୁଣି ପାକ୍ ହଟହଟା, ଜେନେଭାରେ ଟଙ୍ଗା ହୋଇଛି ‘ପାକିସ୍ତାନ ଆର୍ମି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦର ଉତ୍ପତି ସ୍ଥଳ’ ବ୍ୟାନର

29/02/2020 at 5:23 PM

ଜେନେଭା ୨୯।୨: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୂଦାୟରେ ପୁଣି ହଟହଟା ହୋଇଛି ପାକିସ୍ତାନ। ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଜେନେଭାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଜାତିସଂଘ ମାନବାଧିକର ପରିଷଦର ୪୩ତମ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେସନ ସ୍ଥଳରେ ଲାଗିଛି ଏକ ବିଶାଳ ପୋଷ୍ଟର। ଯେଉଁଥିରେ ‘ପାକିସ୍ତାନ ଆର୍ମି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦର ଉତ୍ପତି ସ୍ଥଳ’ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏହି ପୋଷ୍ଟରଟି ବ୍ରୋକନ ଚେୟାର ସ୍ମାରକ ନିକଟରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଏହା ଏବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚର୍ଚ୍ଚାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

ତେବେ ଜେନେଭାରେ ପାକ୍ ବିରୋଧୀ ପୋଷ୍ଟର କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଗତ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଘ ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲା। ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥଳ ବାହାରେ ଲୋକେ  ପାକ୍ ସରକାର ଓ ସେନାର ନିର୍ଯାତନା କଥା ବଖାଣିଥିଲେ। ବଲୁଚ ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦ ଓ ପସ୍ତୁନମାନେ ପାକ୍ ଅତ୍ୟାଚାର ବିରୋଧରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇଥିଲେ। ବଲୁଚ ସଙ୍ଗଠନ ‘ଦ ହ୍ୟୁମାନିଟାରିୟନ କ୍ରାଇସିସ୍ ଇନ୍ ବଲୁଚିସ୍ତାନ’ ନାମରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ଯାହା ଦେଶରେ ହେଉଥିବା ମାନବାଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ନେଇ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲା।

ତେବେ ଏଥର ପାକ୍ ସରକାର ଓ ସେନା ଚଳାଇଥିବା ଦମନଲିଳାକୁ ୟୁଏନ ନିଜେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହାର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତ ଶୀର୍ଷ ପାକ୍ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଜବାବ ମିଳିନଥିବା ବେଳେ ଜେନେଭାରେ ପୋଷ୍ଟର ଏବେ ପାକ୍ ପାଇଁ ନୂଆ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

   Related Posts