AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ ସମେତ ୫୦ ଡିଫଲ୍ଟରଙ୍କ ୬୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ମାଫ : ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲା କଂଗ୍ରେସ

29/04/2020 at 11:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୪ : ଦେଶର ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ୫୦ ଜଣ ବଡ ଡିଫଲ୍ଟରଙ୍କ ୬୮,୬୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ମାଫ କରାଯାଇଛି | କାରଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜାଣିସାରିଛି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ନେଇଥିବା ଋଣ ଏମାନେ ଫେରସ୍ତ କରିବେନାହିଁ | ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଳାୟନ କରିଥିବା ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ମେହୁଲ ଚୋକସି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି | ମେହୁଲଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହିଛି କଂଗ୍ରେସ | କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ବିଜେପି ସରକାର ଏମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିଛି |

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦଵା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଆଇଟିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସାକେତ ଗୋଖଲେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଅଧିକାର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୫୦ ଡିଫଲ୍ଟର ବ୍ୟୁରୋ ଏବଂ ସେମାନେ ନେଇଥିବା ଋଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂଚନା ମାଗିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସରକାର କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନଥିଲେ ବୋଲି ଗୋଖଲେ କହିଛନ୍ତି | ସେ ଆଋବିଆଇର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜନ ସୂଚନା ଅଧିକାରୀ ଅଭୟ କୁମାର, ଏପ୍ରିଲ ୨୪ ତାରିଖ ଶନିବାର ଦିନ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ରହିଥିଲା | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୬୮୬୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବାକି ରହିଛ ଏବଂ ୨୦୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ତାରିଖ ଯାଏଁ ଏହା ଟେକ୍ନିକାଲି ପ୍ରୂଡେନ୍ସିଆଲି ବାକି ଖାତାରେ ପକା ଯାଇଥିଲା |

କଂଗ୍ରେସ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ରଭାରୀ ରଣଦୀପ ସୁରଜେବାଲା ଏହି ତଥ୍ୟ ଉପରେ ପରିକରିଆ ରଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟଙ୍କା ଋଣ କର, ବିଦେଶ ଯାଅ, ଋଣ ମାଫ କରାଅ, ଟ୍ରାଭେଲ ଏଜେନ୍ସିର ପର୍ଦାଫାଶ ! ପଳାୟନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଋଣ ମଧ୍ୟ ମାଫ, ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ ମୂଳମନ୍ତ୍ର |” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ ତାରିଖରେ ସଂସଦରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ୫୦ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇଙ୍କ ନାଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସରକାର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀଙ୍କ ଭଳି ଚୁପ ରହିଥିଲେ ଏବଂ କାହାର ନାଁ କହିନଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରଟିଆଇ ଜବାବରେ ଆରବିଆଇ ଖୁଲାସା କରି କହିଛି ଯେ ୫୦ ଜନ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ୬୮୬୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ମାଫ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରା ଦେଶ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି | ଦୈନନ୍ଦିନ ଗୁଜୁରାଣ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସହର ଛାଡି ଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି | ୧୧୩ ଲକ୍ଷ ଯବାନ, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ମିଲିଟାରୀ ଅଫିସର, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୩୭,୫୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ମୋଦି ସରକାର କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି | ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି | ତଥାପି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଫଲ୍ଟରଙ୍କ ଋଣ ମାଫ କରାଯାଉଛି | 

ଏହି ଡିଫଲ୍ଟରଙ୍କ ତାଲିକାରେ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଜେମ୍ସ ଲିମିଟେଡ଼ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ଯାହା ଉପରେ ୫୪୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ରହିଛି | ଗିଲି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ଼ ଏବଂ ନକ୍ଷତ୍ର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଲିମିଟେଡ଼ କ୍ରମଶଃ ୧୪୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ୧୧୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଥିଲେ | ଚୋକସି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଣ୍ଟିଗୁଆ ଏବଂ ବାରବାଡୋସଁ ଦ୍ବୀପର ନାଗରିକ | ତାଙ୍କ ଭଣଜା ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନିରବ ମୋଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଣ୍ଡନରେ ଅଛି |

ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଆରଇଆଇ ଏଗ୍ରୋ ଲିମିଟେଡ଼ ରହିଛି ଯିଏ ୪୩୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛି | ଏହି କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦେଶକ ସନ୍ଦୀପ ଝୁଁନଝୁଁନଵାଲା ଏବଂ ସଞ୍ଜୟ ଝୁଁନଝୁଁନଵାଲା ପାଖାପାଖି ବର୍ଷେ ହେଲା ପ୍ରବର୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟର ତଦନ୍ତ ଘେରରେ ଅଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ତଳକୁ ଅଛନ୍ତି ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଯତୀନ ମେହତା ଯିଏ ୪୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ବ୍ୟୁରୋ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି | ଏହି ତାଲିକାରେ ତଳକୁ ଅଛନ୍ତି କାନପୁରର ରୋଟମେକ ଗ୍ଲୋବାଲ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଯିଏ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛି |

   Related Posts