oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ଆମକୁ କ୍ଷମା ମାଗୁ, ୧୯୭୧ରେ ବାଂଲାଦେଶ ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମରେ ଗଣହତ୍ୟା ପାଇଁ ଇସଲାମାବାଦ ଦାୟୀ

9/01/2021 at 4:23 PM

ବାଂଲାଦେଶ ୦୯/୦୧: ୧୯୭୧ରେ ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ନରସଂହାର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ଷମା ମାଗୁ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି ବାଂଲାଦେଶ। ଔପଚାରିକ ଉପାୟରେ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଦରକାର ବୋଲି ବାଂଲାଦେଶ ଦାବି କରିଛି। ବାଂଲାଦେଶର ବୈଦେଶିକ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ସାରିୟାର ଆଲମ ପାକିସ୍ତାନର ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଇମ୍ରାନ ଅମମ୍ମଦ ସିଦ୍ଦିକିଙ୍କୁ ଏନେଇ କହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ମାମଲାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କ୍ଷମା ତଥା ବାଂଲାଦେଶରେ ଫସି ରହିଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଫେରାଇନେବା ସହିତ ସମ୍ପତ୍ତିର ଭାଗ କରିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମହମ୍ମଦ ସାରିୟାର ଆଲମ ପାକିସ୍ତାନର ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଇମ୍ରାନ ଅମମ୍ମଦଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ବାଂଲାଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତାର ୫୦ ବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଘଟଣାଟି ପୁଣି ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି। ୧୯୭୧ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଦ୍ବାରା ତତ୍କାଳୀନ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରୁଥିବା ନେଇ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା  କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ବାଂଲାଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ହାସଲ କରିଥିଲା।

୧୯୭୧ ନରସଂହାର ଘଟଣାକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ବରଂ ବାରମ୍ବାର ଉଠାଇଛି ବାଂଲାଦେଶ। ଡିସେମ୍ବରରେ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ପୁଣିଥରେ ଉତ୍ଥାପନ ହୋଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରତି କରାଯାଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ଭୁଲିବା କିମ୍ବା କ୍ଷମା କରିବା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ଶେଖ ହସିନା କହିଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଢ଼ାକା ସମସ୍ତ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ । ଏହା ସହ ଆମେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଜଡିତ ହେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ। SAFTA ପ୍ରାବଧାନ ଦ୍ବାରା  ବାଂଲାଦେଶ ଉତ୍ପାଦର ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା ସହ ଅନ୍ୟ ବାଶିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକୁ ହଟାଇବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଇମ୍ରାନ ଅମମ୍ମଦ ସିଦ୍ଦିକିଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

   Related Posts