scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆମେରିକାରେ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପକାଇବ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ !

24/04/2020 at 10:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାରୀ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଖବର ଆସୁଛି । ନିକଟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍ ପରେ ଆମେରିକାର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଅର୍ଥନୀତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୂତନ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଆଗାମୀ ୬୦ ଦିନ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବାସୀ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କୁ ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦେଶର ଖରାପ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ବେକାରୀ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେଣୁ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ । ଆମେରିକୀୟ ଶ୍ରମିକ କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚାକିରୀର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଏହାଦ୍ବାରା ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗାଯାଉଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇପାରିବ ।

ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିରୁ ରିହାତି ଦିଆଯିବ । କିନ୍ତୁ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆହୁରି ବଡାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆମେରିକାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ହାତ ରହିଛି । ବିରୋଧୀ ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ​​କରୋନା ବିଫଳତା ଏବଂ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରୁ ଧ୍ୟାନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏଭଳି କରୁଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ନିଷେଧାଦେଶ ସହିତ ଏହା ଭାରତର ବୃତ୍ତିଗତମାନଙ୍କ ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଯେଉଁଠି ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି ନିୟମରେ କରାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଡରୁଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ୱିପ୍ରୋ, ଇନଫୋସିସ୍, ଟିସିଏସ୍ ପରି ବଡ ଏବଂ ବଡ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆମେରିକାରୁ ବଡ ରାଜସ୍ବ ପାଆନ୍ତି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡକୁ ଅଟକାଇବା ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ତେଣୁ ଭାରତ ସରକାର ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ବୈଧ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ଏହସହ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଆମେରିକାରେ କାମ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ H-1B ପରି ଅଣ-ଇମିଗ୍ରେସନ ଭିସାରେ ଆମେରିକାରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ନାହିଁ ।

   Related Posts