ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଗାଁରେ ହେଲାନି ଇଦ୍ ସେଲିବ୍ରେସନ, ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ବଖାଣିଲେ ପୁରା କାହାଣୀ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 18, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୬: ସୋମବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଏକ ବଡ଼ ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ  ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନର ଲୋକୋ ପାଇଲଟ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନର ଗାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । 

ନିୟୁ ଜଲପାଇଗୁଡି ଷ୍ଟେସନଠାରୁ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ରଙ୍ଗପାନି ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୮.୫୫ ସମୟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ରେଳବାଇ ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଜୟା ବର୍ମା ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ସିଗନାଲକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିବାରୁ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ତେବେ ସିହ୍ନା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଗୁଆହାଟୀ-ଦିଲ୍ଲୀ ରେଳବାଇର 'କବଚ୍' ଆକ୍ଟିଭ ନୁହେଁ । 

ରେଳ ସୁରକ୍ଷା କମିଶନର (CRS) ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଃଖର ବାତାବରଣ ଖେଳିଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଠାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ସୋମବାର ବକ୍ରି ଇଦ୍ ପର୍ବ ପାଳନ କରିନଥିଲେ । ସମଗ୍ର ଗାଁ ରେସ୍କ୍ୟୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ । ଜଣେ ଯୁବକ ଆହତମାନଙ୍କୁ ବଗିରୁ ବାହାର କରି ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଇଥିଲେ। 

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀମାନେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପୁରା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା ସିଲିଗୁଡିର ନିର୍ମଲଜୋଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥିଲା । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ନିର୍ମଲଜୋଟ ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ବକ୍ରି ଇଦ୍ ପାଳନ କରିନଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ମଙ୍ଗଲବାର ବକ୍ରି ଇଦ୍‌ ପାଳନ କରିବେ ।  ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ବେଳକୁ ଆମେ ଇଦ୍ ନମାଜ ଦେଇ ସାରିଛୁ । 

ଦୁର୍ଘଟଣା ହେତୁ ଦୁଃଖର ପରିବେଶ ଥିଲା, ତେଣୁ ଆମେ ଏକତ୍ର ସ୍ଥିର କଲୁ ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆମେ ବଳିଦାନ ଦେବୁ । ଭାଇଚାରା ଭାବେ ଆମେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କହିବା କଥା କାହାର ହାତ କାଟି ଦିଆଗଲା, ତ କାହାର ଗୋଡ । କାହାର ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା । ଆମେ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇଥିଲୁ। 

ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶାସନ ସହ କାନ୍ଧ କାନ୍ଧରେ ଠିଆ ହୋଇ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ଟି ଘର ଅଛି । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ନିର୍ମଲଜୋଟ ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ବକ୍ରିଡଙ୍କୁ ପାଳନ କରିନଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଆଜି ବକ୍ରିଡ୍ ପାଳନ କରିବେ ଅର୍ଥାତ୍ ମଙ୍ଗଳବାର । 

  • Kanchanjungha Train Tragedy
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.