scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମାତ୍ର ୨୪ ସପ୍ତାହରେ ୪୦୦ଗ୍ରାମ୍‌ର ଶିଶୁ ଜନ୍ମ, ଡାକ୍ତର ଏମିତି ବଞ୍ଚାଇଲେ ପିଲାର ଜୀବନ

6/01/2023 at 5:43 PM

ପୁଣେ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେରେ ବିରଳ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ । ୪୦ ସପ୍ତାହ ବଦଳରେ ମାତ୍ର ୨୪ ସପ୍ତାହରେ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ହୋଇଛି । ଏହା ଶୁଣି ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବ, ହେଲେ ଏହା ସତ । ମାତ୍ର ୬ ମାସରେ ୪୦୦ ଗ୍ରାମର ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛି । ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଓଜନ ଅଧା କେଜିରୁ କମ୍ ରହିଛି । ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି, ୨୪ ସପ୍ତାହରେ ଶିଶୁ ଶରୀରର ମାତ୍ର ୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ । ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ଶିଶୁଟି ଏବେ ସୁସ୍ଥ ରହିଛି ।

୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ପୁଣ ଏହି ଶିଶୁ କନ୍ୟାଟି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ପୁଣେର ବାସିନ୍ଦା ଉଜ୍ଜାଓ୍ବଲା ପାଓ୍ବାର ଏହି ବିରଳ ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ଚିଞ୍ଚାଓ୍ବାଡ଼ର ନରସିଂହୋମରେ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଶିଶୁଟି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଓଜନ ମାତ୍ର ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ରହିଥିଲା । ଡାକ୍ତରୀ ଟିମର ୭ମାସର ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଶିଶୁଟିର ଓଜନ ଏବେ ୨.୧୧୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ରହିଛି । ୯୪ ଦିନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରଖିବା ପରେ ଉଭୟ ମା’ ଓ ପିଲାକୁ ଡାକ୍ତର ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରିଛନ୍ତି ।

ସାଧାରଣତଃ ପିଲା ୪୦ରୁ ୩୭ ମାସରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ଶିଶୁର ଓଜନ ଦୁଇରୁ ଅଢ଼େଇ କିଲୋଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ । ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଶିଶୁର ଓଜନ କମ୍ ରହିଥିଲେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାଏ । ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ପିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଉଜ୍ଜାଓ୍ବଲା ପାଓ୍ବାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ବ୍ୟବିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ପିଲାଟି ସୁସ୍ଥ ରହିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ରେ  ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଏଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ୨୨ ସପ୍ତାହରେ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଜନ ମାତ୍ର ୪୯୨ ଗ୍ରାମ କରିଥିଲା ।

   Related Posts