oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

କରୋନା ଔଷଧ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ କୋରୋନିଲ୍ : ରାମଦେବଙ୍କୁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଗ୍ରୀନ୍ ସିଗ୍‌ନାଲ୍

1/07/2020 at 5:46 PM

ଡେରାଡୁନ ୦୧/୦୭ : ପତଞ୍ଜଳୀ ଲଞ୍ଚ କରିଥିବା କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ଉପରୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟିଯାଇଛି | ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ବୁଧବାର ଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ଉପରୁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇ ଦେଇଛି |  

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପତାଞ୍ଜଳୀ ଔଷଧ ବିକ୍ରି କରିବ କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁସ୍ଥ କରିବା ନାଁରେ କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ବିକ୍ରି କରିପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ଔଷଧକୁ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର ଭାବେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ସେଥିପାଇଁ କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ଆଜିଠାରୁ ହିଁ ଦେଶରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ |

ପତାଞ୍ଜଳୀ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ କୋରୋନିଲ ଔଷଧର ଏକ କିଟ ଜୁନ ୨୩ ତାରିଖରେ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା | ଏହି ଔଷଧକୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରି ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହି ଔଷଧ ଉପରେ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆୟୁର୍ବେଦ ଡ୍ରଗ୍ସ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଥିରିଟି ତରଫରୁ ପତାଞ୍ଜଳୀକୁ ନୋଟିସ ପଠାଇଥିଲେ | ନୋଟିସ ପାଇବା ପରେ ପତାଞ୍ଜଳୀ ନିଜ ଦାବିରୁ ଓଲଟି ଯାଇଥିଲା | ଜବାବରେ ପତାଞ୍ଜଳୀ କହିଥିଲା ଯେ ସେ କରୋନାର କୌଣସି ଔଷଧ ତିଆରି କରିନି କି କେବେ ହେଲେ ଏହି ଔଷଧକୁ କରୋନା ଔଷଧ ଭାବେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିନି | ରାମଦେବ ବାବା କହିଥିଲେ ଯେ ମଦରନ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଅନୁସାରେ ଏହି କାମ କରାଯାଇଛି | ଏହାର ଅଲଗା ଅଲଗା ଲାଇସେନ୍ସ ରହିଛି | ସଂଯୁକ୍ତ ଭାବେ ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଇଛି | ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଓ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରୋସେସ ଅଲଗା |

ସେ କହିଥିଲେ, ପତାଞ୍ଜଳୀ ଆୟୁର୍ବେଦ ଯେଉଁ ୩ଟି ଔଷଧ ତିଆରି କରିଛି ତାର ଲାଇସେନ୍ସ ୟୁନାନି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିଲା | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏବେ କରୋନା ଔଷଧ ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ହୋଇଛି | ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ରୋଗର ୩ଟି ଲେଭଲ ସେ ପାର କରିସାରିଛନ୍ତି | ହୃଦୟ ରୋଗ, ଶ୍ୱାସ, ହେପାଟାଇଟିସ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକେନଗୁନିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି | ତାଙ୍କ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଟିମରେ ୫ ଶହରୁ ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବାବା କହିଥିଲେ | ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ମାନସିକତା ରଖି ତାଙ୍କ ଉପରେ ହମଲା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବାବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts