scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କଟକ ସହରକୁ ପଲିଥିନ୍‌ ମୁକ୍ତ କରିବାଲାଗି ସିଏମସି ତରଫରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

1/10/2018 at 5:07 PM

କଟକ ୧/୧୦ : ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ସାରାରାଜ୍ୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଏବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟକ ଜାତ ସାମଗଦ୍ରୀ ଉପରେ ଲାଗିବ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ | କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ହୋଇସାରିଥିବା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କେଉଁ ଢଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରି ହେବ , ତାହା ଯେମିତି ଏକ ବିରାଟବଡ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ | କାରଣ ଏଦିଗରେ ସରକାରୀ କଳ ଯେତିକି ଶ୍ରମ ଉଠାଇବା କଥା ତାହା ଏଯାଏ ହୋଇନାହିଁ | ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମୋହ ତୁଟାଇବାଲାଗି କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ଯେତିକି ଦାୟିତ୍ବ ବହନ କରିବାକଥା , ତାହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ | କେବଳ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟି,ସି ଏମ୍ ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଜର କାମ ତୁଲାଇ ଦେଇଥିବା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି | ସେପଟେ କିନ୍ତୁ କଟକର ବ୍ୟବସାୟୀ ମହଲରେ ଜଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ହୋଲସେଲର ହୁଅନ୍ତୁ ଅବା ରିଟେଲର ସମସ୍ତେ ଯେମିତି ଆଗକୁ ପଲିଥିନ୍‌ର ବିକଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀ ବଜାରକୁ ଛାଡିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସାରିଲେଣି |

କଟକ ସହରକୁ ପଲିଥିନ୍‌ ମୁକ୍ତ କରିବାଲାଗି ସି ଏମ୍ ସି ତରଫରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା | ଯାହାର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଛନ୍ତି କଟକ ମେୟର | ଯେହେତୁ ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ତମାମ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗିବ , ତେଣୁ କଟକିଆ ମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟକ ବର୍ଜନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟୁଚନ୍ତି ସି ଏମ୍ ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି , ପଲିଥିନ ସହ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଯୋଡି ହୋଇରହିଥିବା ରାଜ୍ୟବାସୀ ମାନେ କଣ ଏତେଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ଛାଡି ପାରିବେ ?

ପଲିଥିନ୍‌ ମୁକ୍ତ କଟକ ପାଇଁ ସି ଏମ୍ ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହାତ ଦେଖିଲେ, ଏବେ ଜାଣିବା ପଲିଥିନ୍ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କର ଦାୟିତ୍ବବୋଧତାର କଥା | ଯେହେତୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇବାଲାଗି ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇସାରିଛି , ତେଣୁ ଗୋଦାମଘରେ ପଡିରହିଥିବା କୁଢ କୁଢ ପଲିଥିନ୍‌କୁ କେମିତି ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ବିକ୍ରୀ କରାଯାଇ ପାରିବ , ସେଥିଲାଗି ବ୍ୟବସାୟୀ ମହଲରେ ବ୍ୟଗ୍ରତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | କିନ୍ତୁ ପଲିଥିନ୍ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗିବା ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣଷି ପ୍ରକାରର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ତା ସତ୍ବେ ବି ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜଆଡୁ କିଛିଟା ପଦକ୍ଷେପ ନେଇସାରିଛନ୍ତି |

ଗତକିଛି ବର୍ଷ ହେବ କଟକର ଏୈତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରାରେ ପଲିଥିନକୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି .ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦଶହରା ପର୍ବରେ ମଧ୍ୟ କୌଣଷି ପୁଜା ମଣ୍ତପରେ ପଲିଥିନ୍ ବ୍ୟବହାର ହେବାନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମହାନଗର ଶାନ୍ତି କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି | ଏବେ ଅପେକ୍ଷା ରାଜ୍ୟସରକାଙ୍କର ଏଭଳି  ପଦକ୍ଷେପକୁ ରାଜ୍ୟବାସୀ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଏବଂ କେତେ ଆଗ୍ରହର ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁଛନ୍ତି |

   Related Posts