AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମିଳିଲେ ନୂଆ ଜୀବ

11/12/2022 at 6:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛଙ୍କ କିଛି ନୂଆ ପ୍ରଜାତୀ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆବିଷ୍କାର ମଣିଷଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରର ସେହି ଗଭୀର ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜଣାଇ ପରିବ, ଯାହା ଆଜି ଯାଏଁ ସାମନାକୁ ଆସିପାରି ନାହିଁ ।

ପର୍ଥଠାରୁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଦୂର ସମୁଦ୍ରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସବୁଠୁ ଦୂର ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଦ୍ୱୀପ ରହିଛି । ଏହା କୋକୋସ ଦ୍ୱୀପ ନାଁରେ ପରିଚିତ । ହିନ୍ଦ ମହାସାଗରର ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜୈବ ବିବିଧତା ଏବଂ ସମୁଦ୍ରତଳର ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ଥର କରାଯାଉଛି । ନିଜର ଏହି ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି କିଛି ଅଜଣା ଜୀବଙ୍କ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କୁ ମଣିଷ କେବେ ଦେଖି ନଥିଲା । ଏବେ ଏହି ଅଜଣା ଜୀବଙ୍କ ନାମକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ଜୀବମାନେ ସମୁଦ୍ରର ପାଞ୍ଚ କିଲୋମିଟର ତଳୁ ଆବିଷ୍କାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ନା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ରହିଛି, ନା ଅଛି ଖାଦ୍ୟ ।        

ଚଳିତ ଥର ଯେଉଁ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି ସେଥିରେ ଚାରୋଟି ପ୍ରଜାତି ରହିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ତିପାଇ ମାଛ, ଯାହର ତିନୋଟି ଗାଲି ରହିଛି । ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ତିନୋଟି ପାଦ ପରି । ଏହି ମାଛ ଗାଲି ସାହାଯ୍ୟରେ ଠିଆ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ସବୁ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ପାରନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଏକ ମାଛ ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ବାଦୁଡି ପରି ଏବଂ ଏହା ଡପଲିଙ୍ଗ ପରି ଦେଖିବାକୁ । ତେବେ ଇଲ ପ୍ରଜାତିର ଏକ ମାଛକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ ଉତ୍ସୁକତା ରହିଛି । ଏହାର ଆଖି ଅତି ସାନ । ଏହାର ଶରୀର ରଙ୍ଗ ସୁନେଲୀ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଇନଭେଷ୍ଟିଗେଟର ଜାହାଜ ସାହାଯ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସମୁଦ୍ରତଳର ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts