AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଡିଜିଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ୍, କହିଲେ ତଦନ୍ତକୁ ଆହୁରି ଲାଗିବ ସମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର୨: CFSLର ସହାୟତାରେ ASI ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ହେବ ଭଏସ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ବସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଭୁଲିଗଲେ ମାନବିକତା, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି: ବାଇକ୍‌-କାର୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୋଖରୀ ଭିତରକୁ ପଶିଲା ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କର, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିପଡିଲା
  • ||

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୧୫ ଦିନରେ ତୃତୀୟ ଥର ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ

25/01/2023 at 9:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସୋମବାର ଦିନ ଆଉ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମନ୍ଦିର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଭିକ୍ଟୋରିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହାର କାନ୍ଥରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଲେଖିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ। ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ତୃତୀୟ ଘଟଣା ଯେତେବେଳେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୧୨ରେ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ହାଇ କମିଶନର ବରୀ ଓ’ଫରେଲ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଖବର ଶୁଣି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତ ଭଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିର ଦେଶ। ମେଲବର୍ଣ୍ଣରେ ଦୁଇଟି ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣା ଦେଖି ଆମେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଆମେ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ଦୃଢ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଘୃଣା ଭାଷଣ ଏବଂ ହିଂସା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। “

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସ୍ଥାନୀୟ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବରରେ ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ଖାଲିସ୍ତାନୀ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି।  ଇସ୍କନ୍ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭକ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଭଳି ଘଟଣା ପରେ ମନ୍ଦିର ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଲୋକ ଖୁବ୍ ମର୍ମାହତ ଏବଂ କ୍ରୋଧିତ ଅଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସକୁ ଏ ବାବଦରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଆଇଟି ପରାମର୍ଶଦାତା ଶିବାଂଶ ପାଣ୍ଡେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ  ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବିତିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିରୋଧରେ ଘୃଣା ଏଜେଣ୍ଡା ଚଳାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ଜାନୁଆରୀ ୧୨ ଏବଂ ୧୬ରେ  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts