oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଓଡିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କର ମ୍ୟାନେଜର ମୃତ, ଗୁରୁତର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ସୂଚନା, ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେଲା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି
  • ||
  • ଅଗ୍ନିଶ୍ଵର ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲେ ପୂଜକ, ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ: ତଓ୍ୱାଙ୍ଗରେ ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍, ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଲୁଗା ଶୁଖାଇବା ହେଲା କାଳ, ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ତିନିଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଭିଜୁଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ, ଭଦ୍ରକରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବାରାମୁଲ୍ଲାରେ ଶୋପିଆନ୍‌ରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ, ମୁଲୁରେ କମ୍ୱିଂ ଜାରି
  • ||

ସମୁଦ୍ରରେ ଚୀନକୁ ଚେକ୍ ଦେବ ମହାମେଣ୍ଟ ‘ଅକସ୍’, ଡ୍ରାଗନ୍ କହିଲା- ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା

17/09/2021 at 2:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୦୯ :   ଚୀନକୁ ଘେରିବାକୁ ଏକାଠି ହେଲେ ୩ ମହାଶକ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନ୍ ଚୀନ୍‌ର ଦବଦବାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମେଣ୍ଟର ନିୟମାନୁସାରେ, ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନ୍ ଆସନ୍ତା ୧୮ ମାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୮ଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୁଡାଜାହାଜ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଯାହା ପରମାଣୁ ସମ୍ପନ୍ନ ଅଟେ । ଏହା ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ଭାରତର ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିବ । କାରଣ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଭାରତ ହିଁ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହଯୋଗ କରିଆସିଛି ।

ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ୍ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତରଫରୁ ମହାମେଣ୍ଟ ବାବଦରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ମହାମେଣ୍ଟର ନାଁ ଅକସ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏନେଇ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ବୁଧବାର ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍ ମୋରିସନ୍ କଥା ହୋଇଥିଲେ ।  ତେବେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅକସ୍ ନେଇ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆକସ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ରଣନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବ ।ଏହା ଏସିଆନର ସଦସ୍ୟ ଦେଶ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାଗରୀଦ ଦେଶକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବ । ତେବେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ ଓ୍ୱାଶିଂଟନରେ ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ,ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାର ସ୍ୱାଧିନତା ରହିଛି । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର । ଏସିଆ ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅଧିକ । ତେଣୁ ଏପରି ଏକ ମହାମେଣ୍ଟର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଲା । ଚାଇନାର ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ବୁଡାଜାହାଜ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରହିଛି ।ତେବେ ଏହି ମହାମେଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଖପ୍ପା । ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଦାୟିତ୍ୱହୀନତାର ପରିଚୟ ଅଟେ ।  

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୩ ମହାଶକ୍ତି ଏକାଠି ହେବା ପରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଓ ଭାରତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ଚୀନର ଦବଦବା ଓ ମନମାନୀ ଅନେକାଂଶରେ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

   Related Posts