ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଅରବପତି ବ୍ୟକ୍ତି; ପାଖରେ ଥିଲା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନା, ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ୪୨୫କିଲୋ ସୁନା

Published By : Prameya-News7 Bureau | February 11, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୨: ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ବଢୁଛି ଓ କମୁଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଏପରି ଜଣେ ଧନୀ ଥିଲେ ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଥିଲା । ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ ସୁନା-ରୂପା,ହୀରା,ମାଣିକ ରହିଥିଲା ଯେ ସେ କୌଣସି ସହରକୁ ବି ପୋତି ଦେଇ ପାରିଥାନ୍ତେ ।

{"id":907622,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

୧୯୪୭ରେ ଦେଶ ସ୍ବାଧିନତା ପାଇବା ବେଳେ ସେ ଥିଲେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନା ରଖିଥିବା ରାଜା । ଏହି ରାଜା ହେଉଛନ୍ତି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନିଜାମ ମିର ଓସମାନ ଅଲି ଖାନ । ସେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ଥିଲେ ପରିଚିତ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମୀର ଓସମାନ ଅଲି ଖାନଙ୍କ ପାଖରେ ୧୦୦ ମିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡ  ଅର୍ଥାତ୍ ୪୫ ହଜାର ୩୫୯ ଟନ୍‌ରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଥିଲା । ଏହାବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡ ମୂଲ୍ୟର ହୀରା, ମୋତି, ମାଣିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଳଙ୍କାର ରହିଥିଲା ।

{"id":907623,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

“ଫ୍ରିଡମ୍ ଆଟ୍ ମିଡନାଇଟ୍” ପୁସ୍ତକ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜାମଙ୍କ ପାଖରେ ସେତେବେଳେ ଏତେ ସୁନା ଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ବଗିଚାର କାଦୁଅରେ ଫସି ରହିଥିଲା ସୁନା ଇଟା ଭର୍ତ୍ତି ଡର୍ଜନେ ଟ୍ରକ୍ । କାରଣ ଏହି ଟ୍ରକଗୁଡ଼ିକର ଓଜନ ଏତେ ଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଚକ ପୋତି ହୋଇଯାଇଥିଲା । ନିଜାମଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ ମୋତି ରହିଥିଲା ଯେ ଯଦି ସେ ଚାହିଁଥାନ୍ତେ ତେବେ ଲଣ୍ଡନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପିକ୍କେଡଲି ସର୍କସର ସବୁ ରାସ୍ତାକୁ ଘୋଡେଇ ହୋଇ ଯାଇଥାନ୍ତା ।

{"id":907624,"width":839,"height":447,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

୧୯୬୫ରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସରକାର ଜାତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୁନା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ନିଜାମ ଏହି ଯୋଜନାରେ ୪.୨୫ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୪୨୫କିଲୋଗ୍ରାମର ସୁନା ନିବେଶ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି କଥା ଲାଲ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

{"id":907625,"width":838,"height":559,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

୧୧ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୬୫ରେ ଯେତେବେଳେ ଲାଲ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଆସିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ନିଜାମ । ଆଉ ସେହିଦିନ ଏକ ରାଲିରେ ଲାଲ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ନିଜାମ ମିର ଓସମାନ ଅଲି ଖାନଙ୍କୁ ସୁନା ନିବେଶ ଯୋଗୁଁ  ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ ।

{"id":907626,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

 ସୂଚନାନୁସାରେ, ସେତେବେଳେ ସେହି ସୁନା ଦାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ନିଜାମ ମିର ଓସମାନ ଅଲି ଖାନଙ୍କୁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବିଲିୟନେୟାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ୧୯୧୧ ମସିହାରେ ମାତ୍ର ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଜାମ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଓସମାନ ଅଲି । ସେତେବେଳର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ଆମେରିକା ଜିଡିପିର ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସମାନ ଥିଲା।

You Can Read:

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/world-most-winding-road-panlong-mountain-road-china/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/world-most-winding-road-panlong-mountain-road-china/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.