AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

Big Bang ପରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ବିସ୍ଫୋରଣର ସନ୍ଧାନ ଦେଲା ପୁଣେ ଟେଲିସ୍କୋପ୍

28/02/2020 at 5:45 PM

ପୁଣେ:  ବିଗ୍ ବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ସବୁଠୁ ବଡ ବିସ୍ଫୋରଣର ସନ୍ଧାନ ଦେଇଛି ପୁଣେସ୍ଥିତ ମିଟରୱେବ୍ ରେଡିଓ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ (ଜିଏମଆରଟି)। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ‘ଆଫ୍ୟୁକ୍‌ସ୍’ ଆକାଶଗଙ୍ଗାରେ ହୋଇଥିବା ମହାକାଶବିଦ୍‌ମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି। ଜିଏମଆରଟି ସମେତ ଏକ୍ସ-ରେ ଓ ରେଡିଓ ଟେଲିସ୍କୋପରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଆକାଶ ଗଙ୍ଗା ସମୂହ ପୃଥିବୀରୁ ୩୯ କୋଟି ଆଲୋକବର୍ଷ ଦୂରରେ ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଆକାଶଗଙ୍ଗା ଗୁଚ୍ଛ ଏମଏସ୍୦୭୩୫+୭୪ରେ ହୋଇଥିବା  ବିସ୍ଫୋରଣଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭିଷଣ ଥଲା ବୋଲି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଗବେଷିକା ମେଲାନୀ ଜନଷ୍ଟନ ହୋଲିଟ୍ କହିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କାକାର୍ଟିନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ହୋଲିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆକାଶଗଙ୍ଗାମାନଙ୍କରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଦେଖାଯାଇଛି,  ହେଲେ ଆଫ୍ୟୁକ୍‌ସ୍‌ର ବିସ୍ଫୋରଣ ସବୁଠୁ ବଡ ଓ ଏଭଳି ବିସ୍ଫୋରଣର କାରଣ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ତାହା ଜଣାପଡିନଥିବା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଖୁବ୍ ମନ୍ଥର ଥିଲା ବୋଲି ହେଲିଟ୍ କହିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଯୋଗୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇତିବା ଗରମ ଗ୍ୟାସ୍ ବ୍ଲାକ୍‌ ହୋଲ ପ୍ଲାଜମାରେ ଗର୍ତ୍ତ କରିପକାଇଥିବା ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ୧୯୮୦ ମାଉଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟ ହେଲେନ୍ସରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣ ସହ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ନେବଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରୀର ଗବେଷକ ସିମୋନା ଜିଆସୁନଟୁସି। ଏଥିରେ ପାହାଡର ଶିର୍ଷଦେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏବେ ଆଫ୍ୟୁକ୍‌ସ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଗର୍ତ୍ତରେ ୧୫ଟି ଆକାଶଗଙ୍ଗାକୁ ଫିଟ୍‌ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସିମୋନା କହିଛନ୍ତି। ଗବେଷକଙ୍କ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଫିଜିକାଲ ପତ୍ରିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି।

   Related Posts