ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

କିନ୍ନରଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବାରେ ପ୍ରଥମ ରେକର୍ଡ କଲା ଆସାମ, ସରକାରୀ ଫର୍ମରେ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଲା କଲମ୍

30/10/2020 at 8:31 PM

ଦିସପୁର, ୩୦।୧୦:   ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଆସାମ  ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କିନ୍ନର ବିକଳ୍ପକୁ ସାମିଲ କରିଛି । ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ କିନ୍ନର ବିକଳ୍ପରେ  ନିଜର ଫର୍ମ ଫିଲଅପ୍ କରି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋଟ୍ ୪୨ଜଣ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗୀ କମ୍ବାଇଣ୍ଡ୍ କମ୍ପିଟିଏଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା ବା ସିସିଇ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଏପିଏସସି ଆୟୋଜିତ କରିଥାଏ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଭଳି । ଏଥିରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେବେ ।

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏପିଏସସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଲ୍ଲବ ଭଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଥମେ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆବେଦନ ବେଳେ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ବେଳେ ଏଥିରେ ନୂଆ ବିକଳ୍ପକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଏନେଇ ତୃତୀୟଲିଙ୍ଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲଢୁଥିବା ସମାଜସେବୀ ସ୍ୱାତୀ ବିଧାନ ବରୁହା ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ପରେ ସ୍ୱାତୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ବା କ୍ୟାଟାଗୋରୀ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts