ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଓୱେସୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍-‘ଭାରତରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଛି ନିର୍ଯ୍ୟାତନା, କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଚିନ୍ତା’

20/08/2021 at 5:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୮ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ କବଜା ପରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଅଧିକାର ଓ ନିଜ ଉପରେ ହେବାକୁଥିବା ନିର୍ଯ୍ୟାତନାକୁ ନେଇ ଭୟରେ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତି ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ-ଏ-ଇତ୍ତେହାଦୁଲ ମୁସ୍ଲମିନ ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱେସୀ ଦେଶରେ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ଅପରାଧକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ଓୱେସୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଝିଅଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସରେ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର। ଭାରତରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅନେକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ହେଉଛି କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳାଙ୍କ ଚିନ୍ତା।”

ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଆକ୍ରମଣର ୪ ଦିନ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ରାସ୍ତାରେ କୌଣସି ମହିଳା ନଜର ଆସିନାହାନ୍ତି। କାବୁଲ ପତନ ପରେ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ନିଜ ରେସ୍ତୋରାଁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ତାଲିବାନ କବଜା ପରେ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ସ୍କୁଲ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ସରକାରୀ ଭବନ ଓ ପ୍ରାଇଭେଟ କ୍ରଯ୍ୟଳୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି।

୧୯୯୬-୨୦୦୧ର ତାଲିବାନର ବର୍ବର ଶାସନରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଲଗାତାର ମାନବାଧିକାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ, ରୋଜଗାର ଓ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା। ମହିଳା ଙ୍କୁ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିନା ଘରୁ ବାହାରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

   Related Posts