oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦେଶ ପାଇଁ ଏହି ୪ଟି ବଡ ଅବଦାନ ଲାଗି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମନେ ରହିବେ ଜେଟ୍‌ଲୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ…

24/08/2019 at 6:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୪|୮: ଏମ୍ସରେ  ଶେଷ ନିଶ୍ବାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ । ତେବେ କେତୋଟି ସଂସ୍କାରମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଜେଟଲୀ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମନେ ରହିବେ । ବିଶେଷ କରି ଉଭୟ ବାଜପେୟୀ ଓ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାରରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଜେଟଲୀ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବେ । ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ସେ ଥିଲେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଟ୍ରବଲସୁଟର୍ । ପଢନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ।

୨୦୧୪ରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଏନଡିଏ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ  । ମୋଦିଙ୍କ ପରେ ସେ ଥିଲେ ନମ୍ବର ଟୁ । ସାରା ଦେଶରେ ଛାଇ ରହିଥିଲା କଳାଧନ ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରର କଳା ବାଦଲ ।  ତେବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ଜେଟଲୀ ନେଇଥିବା ଦୃଢ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଦେଶବାସୀ ତାଙ୍କୁ ସବୁଦିନ ମନେ ରଖିବେ ।

୧.ନୋଟ୍‌ବନ୍ଦୀ

ଦେଶରେ କଳାଧନ, ଦୁର୍ନୀତି ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବାକୁ ନୋଟବନ୍ଦୀର ନିଷ୍ପତ୍ତି  ନେଇଥିଲେ ଜେଟଲୀ । ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ଜେଟଲୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀତ୍ୱ କାଳରେ ୫୦୦ ଓ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଜେଟଲୀଙ୍କର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଥିଲା ।

୨.ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଚାଳନା   

ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ସମୟରେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା ଜିଏସଟି ପ୍ରଚଳନ । ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ପହିଲା ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା ଜିଏସଟି । କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟର ୧୭ଟି ଇନଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଲୟ କରି ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ କର ଭଳି ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେ ସବୁଦିନ ମନେ ରହିବେ ।

୩.ଜନଧନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଦେଶରେ ଗରିବଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜନଧନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପଛରେ ବି ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଥିଲା ବେଶ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ।

୪.ଡିଜିଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌

ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ସମୟରେ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।  ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟ୍, ପିଓଏସ୍ ମେସିନ୍, ୟୁପିଆଇ ଭୀମ୍ ଆପ୍ ଭଳି ସେବା ସାରା ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଦ୍ୱାରା ନଗଦ ନେଣଦେଣ କମିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts