oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ଯୁଦ୍ଧ ଥମୁନି : ଆର୍ମେନିଆ-ଅଜରବୈଜାନ ଲଢେଇରେ ୮୪ ନିହତ, ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ ପାଇଁ କହିଲେ ଋଷ ଓ ଆମେରିକା, ଜାତିସଂଘ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଙ୍କ ଦାବି

29/09/2020 at 6:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୯|୦୯ : ଆର୍ମେନିଆ ଓ ଅଜରବୈଜାନ ମଧ୍ୟରେ ଏବେବି ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି । ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଘମାଘୋଟ୍ ଲଢେଇ ଚାଲିଛି । ତେବେ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉପୁଜିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ୟୁଏନଏସସି ବା ଜାତିସଂଘ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁ ବୋଲି ଅନେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଜର୍ମାନୀ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୟୁଏନଏସସିର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଜାତିସଂଘ ବୈଠକ ଡାକୁବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

୧୯୯୧ ମସିହାରୁ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନାଗୋରନୋ-କରବାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ବିବାଦ ରହିଛି । ୫୦ କିମି ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ବିବାଦର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । କାରଣ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ୧୯୯୦ରେ ଅଜରବୈଜାନଠୁ ସ୍ୱାଧିନ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରିଥିଲା । ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ଲୋକ ରୁହନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏକ ଦେଶ ଭାବେ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିନାହିଁ ।

ତେବେ ଗତ ୨୭ ତାରିଖରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୮୪ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଶତାଧିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇମାସରେ  ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ସଙ୍ଘର୍ଷ ପରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲଢେଇ ଅଟେ । ଜୁଲାଇରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ପ୍ରାୟ ୧୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

ନଗୋରନୋ-କରବାଖର ଅଧିକାରୀ ରବିବାର କହିଥିଲେ ଯେ, ଅଜରବୈଜାନ ତରଫରୁ ହୋଇଥିବା ଗୁଳିଗୋଳା ମାଡ ରାଜଧାନୀ ଷ୍ଟେପନାକେର୍ଟ ଓ ମାର୍ଚକେଟରେ ପଡିଥିଲା । ଆର୍ମେନିଆ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଳୟ କହିଛି ଯେ, ଅଜରବୈଜାନ ପ୍ରଥମେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ତୋପରୁ ମାଡ କରାଯାଇଥିବା ଗୋଳା ସୀମାରେ ପଡିଥିଲା । ଏଥିରେ ୮୪ଜଣ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକ।

ଏହି ମାମଲାରେ ଅଜରବୈଜାନର ସହଯୋଗୀ ତୁର୍କୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଆର୍ମେନିଆର ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲା । ଏହାସହ ଆର୍ମେନିଆ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇ ଉସକାଉଥିବା ଓ ନିୟମକୁ ଭଙ୍ଗ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଆର୍ମେନିଆ ନିଆଁ ସହ ଖେଳୁଛି ବୋଲି ତୁର୍କୀ କହିଛି । ତେବେ ଏହାପରେ ଆର୍ମେନିଆ ତୁର୍କୀକୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା ସହ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡ ନଖେଳାଇବାକୁ କହିଥିଲା ।ତେବେ ଋଷ ଉଭୟ ଦେଶକୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ କହିଛି ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ଆମେରିକା ପଦକ୍ଷେପ ନେବ । କିପରି ଉଭୟ ଦେଶ ଯୁଦ୍ଦରୁ ବିରତ ହେବେ ତାଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ।

ସେହିପରି ୟୁଏନର ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରାସଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ଏଗି ଘଟଣାରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧକୁ ସେ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ସେ ଅଜରବୈଜାନ ଓ ଆର୍ମେନିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts