oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରୁ ବେଜିଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ, ଆରିଫ ଖାନଙ୍କ ସଫଳତା କାମନା କଲେ ପୂର୍ବତନ ଅଲିମ୍ପିକ ବିଜେତା ..

5/02/2022 at 12:46 PM

ବେଜିଂ ୦୫/୦୨: ବେଜିଂରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଶୀତକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ୨୦୨୨ । ଏହି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ଆଥଲେଟ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଆରିଫ୍ ଖାନ୍ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଗୁଲମର୍ଗରୁ ଯାଇଥିବା ଆରିଫ ଫେବୃଆରୀ ୧୩ରେ ବିଶାଳ ସ୍ଲାଲମ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୧୬ରେ ସ୍ଲାଲମ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ ।

ଚାରି ବର୍ଷ ବୟସରେ ସ୍କିଇଙ୍ଗ ସହିତ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଆରିଫ୍ । ପାହାଡ ମଝିରେ ରହୁଥିବା ଆରିଫ କ୍ରିକେଟ୍, ଫୁଟବଲକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଖେଳ ଖେଳିବା ପାଇଁ ମୈଦାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା । ଆରିଫଙ୍କ ପିତା ସ୍କିଇଙ୍ଗ ଉପକରଣ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିଲେ, ତେଣୁ ଆରିଫ ମଧ୍ୟ ସ୍କିଇଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ । ପୁଅର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ବାପା ତାଙ୍କ ବାହାରେ ଏକ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦୋକାନ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ, ଆରିଫ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍କିଇଙ୍ଗ କୌଶଳ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ୧୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଖେଳ ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ୨୦୦୨ ମସିହାରେ, ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ଆରିଫ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ସ୍କିଇଙ୍ଗ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ଆରିଫ ଖାନ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ ।

ପରେ ୨୦୧୧ମସିହାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆନ୍ ଶୀତକାଳୀନ ଖେଳଗୁଡିକରେ ଆରିଫ୍ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଅନେକ ଶିରୋନାମା କରିଥିଲେ । ସେହି ଏସୀୟ ଗେମ୍ସରେ ଆରିଫ୍ ସ୍ଲେଲମ୍ ଏବଂ ବିଶାଳ ସ୍ଲେଲମ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦୁଇଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ଦୁବାଇର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଲପାଇନ୍ ସ୍କିଙ୍ଗ୍ ସ୍ଲେଲମ୍ ବର୍ଗରେ କୋଟା ସୁରକ୍ଷିତ ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ଆରିଫ୍ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ମୋଣ୍ଟେନେଗ୍ରୋରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ଏହା ସହିତ, ୩୧ ବର୍ଷୀୟ ଆରିଫ୍ ଶୀତକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଦୁଇଟି ଇଭେଣ୍ଟରେ ସିଧାସଳଖ କୋଟା ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ସଫଳତା କାମନା କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ସୁଟର ଅଭିନବ ବିନ୍ଦ୍ରା ଏବଂ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା । ସେମାନେ ଆରିଫ ଖାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁଠାରେ ଅଭିନାଭ ବିନ୍ଦ୍ରା ୨୦୦୮ ବେଜିଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ହଳଦିଆ ପଦକ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମର ନିଜର ଆରିଫ ଖାନ ବେଜିଂ ୨୦୨୨ ଶୀତକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ବେଜିଂକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି

   Related Posts