scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କଲିକତାରୁ ଆସୁଥିବା ବସ୍‌ରୁ ଜବତ ହୋଇଥିବା ୪୫ ବସ୍ତା କଏନ୍ ପ୍ରସଂଗ : ବ୍ଲେଡ୍ ଓ ଛୁଞ୍ଚି ତିଆରି ପାଇଁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା କଏନ୍ ?

16/01/2019 at 2:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୬|୧: କଲିକତାରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଆସୁଥିବା ଚକାଡୋଳା ଏବଂ ସାହିଲ ୨ଟି ବସ୍‌ରୁ ସମୁଦାୟ ୩୫ ବସ୍ତା କଏନ୍ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ଚକାଡୋଳା ବସ୍‌ରୁ ୩୦ ବସ୍ତା କଏନ ଜବତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାହିଲ ବସ୍‌ରୁ ୧୫ବସ୍ତା କଏନ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରତି ବସ୍ତାରେ ୭୨ କେଜି ଓଜନର କଏନ ରହିଥିବା ବହିର୍ଶୁଳ୍କ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏହି କଏନ୍ କିଏ ପଠାଉଥିଲା ଓ କାହା ପାଖକୁ ପଠାଉଥିଲା ତାହା ଆହୁରି ଜଣାପଡି ନାହିଁ । କେବଳ କଲକତାରେ କଏନ୍ ବସ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଉଠାଉଥିବା ହକର ଓ ଭୁବନେଶ୍ବର ବରମୁଣ୍ଡା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବସ୍‌ରୁ ଏହି ବସ୍ତା ଓହ୍ଲାଉଥିବା ହକରକୁ ପୋଲିସ ଠାବ କରିଛି । କଏନଗୁଡିକ ଆରବିଆଇରେ ଦାଖଲ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏତେ ସଂଖ୍ୟା ଓ ପରିମାଣର କିଏ ଓ କାହିଁକି ଚାଲାଣ କରୁଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି କଏନରେ ଛୁଞ୍ଚି ଓ ବ୍ଲେଡ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କିକିଆ କଏନରୁ ୫ରୁ ୬ଟି ବ୍ଲେଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରେ । ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କିକିଆ କଏନରୁ ୧୦ରୁ ୧୫ଟଙ୍କା ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାକୁ ତରଳାଇବା ବା ଜଳାଇବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ । ଯଦି କେହି ଏହା କରୁଥାଏ ତାହେଲେ ଏହା ଗର୍ହିତ ଅପରାଧ । ଗତ ୬ମାସ ହେଲା କଲିକତାରୁ ଏଭଳି କଏନ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆସୁଥିବା ଖବର ମିଳିଛି ।

ଏହା ପଛରେ ବଡ ଧରଣର ରାକେଟ କାମ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ କରିଯାଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ବର ସତସଂଗ ବିହାରରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବହିର୍ଶୁଳ୍କ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି କଏନ ବସ୍ତାଗୁଡିକ ଓଜନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏଥିରେ ସମୁଦାୟ କେତେ ଟଂକା ରହିଛି ତାହା ଜଣାପଡି ନାହିଁ ।ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଗଠନ କରି ଘଟମାର ଅନୁସଂଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଭାଗ କହିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତକାଲି ଉପରୋକ୍ତ ଦୁଇଟି ବସ୍ ଉପରେ ଚଢଉ କରି ଜିଏସଟି ବିଭାଗ ଏହି କଏନ ଜବତ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts