AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତି ଚାରୋଟିରୁ ଗୋଟିଏ ଆଇଫୋନ ହେବ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ

4/12/2022 at 9:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନର କରୋନା ନୀତି ଏବଂ ଭାରତରେ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆପଲ, ଭାରତରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ କରୁଛି । ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଆପଲର ପ୍ରିମିୟର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଆଇଫୋନ ୧୪ ପ୍ରୋର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଅଭାବ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ୱାଲ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ନାଲ ଅନୁସାରେ କମ୍ପାନି ଫକ୍ସକନର ନେତୃତ୍ୱରେ ତାଇୱାନର ଆସେମବଲର୍ସ ଉପରେ ନିର୍ଭରତା କମ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ସପ୍ଲାୟର୍ସକୁ ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତନାମରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ରହିବାକୁ କହୁଛି ।

ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ମିଙ୍ଗ ଚି କୁଓଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଆପଲ ଭାରତରୁ ୪୦ରୁ ୪୫ ପ୍ରତଶିତ ଆଇଫୋନ ରପ୍ତାନୀ ନେଇ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ତ୍ରୈମାସରେ କେବଳ ୭୦ରୁ ୭୫ ମିଲିୟନ ୟୁନିଟ୍ ଆଇଫୋନର ଶିପମେଣ୍ଟ ହୋଇଛି । ଯାହା ଚୀନର କରୋନା ନୀତି ପୂର୍ବର ବଜାର ଆବଶ୍ୟକତାରଠାରୁ ୧୦ ମିଲିୟନ ୟୁନିଟ୍ କମ ।  ଏହି କାରଣରୁ କମ୍ପାନିର ଆଇଫୋନ ୧୪ ପ୍ରୋ ଏବଂ ଆଇଫୋନ ୧୪ ପ୍ରୋ ମ୍ୟାକ୍ସ ମଡେଲର ସପ୍ଲାଇ ଚେନକୁ ବେଶି କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଜେପି ମାର୍ଗନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତି ଚାରୋଟିରୁ ଗୋଟିଏ ଆଇଫୋନ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହେବ ।

ମାର୍କେଟ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସି ଫାର୍ମ, ସାଇବର ମିଡିଆ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଆଇଫୋନର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୫ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୨୦୧୯ରେ ଏହା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତରେ ଆଇଫୋନର ଉତ୍ପାଦନ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ୭ ମିଲିୟନ ଥିଲା, ଯାହା ୨୦୨୨ରେ ବଢି ୧୨ରୁ ୧୩ ମିଲିୟନ ହୋଇଛି ।   

   Related Posts