oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ଯେ କୌଣସିମତେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ‘ଭି’ ସେପ୍‌ ସୁଧାର ଦେଖିବାକୁ ଚାହେଁ ଭାରତ

17/12/2020 at 8:22 PM

କରୋନା ଭାଇରସ ଲକଡାଉନ କାଳରେ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ ଭାରତ  ଡଲାର ନିର୍ଭର ହୋଇପଡିଛି। ଏଣୁ ପୁଣି ଶ୍ରୀଗଣେଶ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ନିବେଶକଙ୍କୁ ସୁଧାର ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ଲାଗି ଏହାର ଅର୍ଥ କନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ। ଦୁର୍ବଳ ଡଲାର ଲାଗି ଲୋକଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଦେଶୀୟ ମୁଦ୍ରା ଏବେ ସ୍ଥାଣୁ ପାଲଟିଛି। ଏଥିରେ ନୀତିନିର୍ଦ୍ଧାରକମାନେ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଏତେଟା ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ନଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ଥିବା  ବଜାର ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରୁନି। ଏଣୁ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବେ ଭାସମାନ ଅବସ୍ଥାକୁ ଚାଲିଆସିଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ ବାହାରକୁ ଇନ୍ଧନ ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତ ଚାଲିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଛି। ୟେଉଁଠି କର୍ପୋରେଟଙ୍କ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ଅନ୍ତତଃ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଳତା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଚୀନ୍‌ ଏବେ ମହାମାରୀରୁ ବାହରକୁ ବାହାରି ଯାଇଛି। ଏଣୁ ଚୀନ ଭଳି ଏକ ବୃହତ୍ତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ନଜର ଏବେ  ଭାରତର ଉପାୟ ଉପରେ ରହିବା ସ୍ୱଭାବିକ। ବିଶେଷ କରି ଭାରତର ମୁଦ୍ରା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ନଜର ରହିଛି। ଯଦି ୨୦୨୧ରେ ଭାରତୀୟ କେନ୍ଦ୍ରବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକ ଉଦାରତା ଅବଲମ୍ବନ କରେ ତେବେ ଦେଶର ଇକ୍ୱିଟି ବଜାର ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ। ଯଦି ବଜାରର ତରଳତା ଦିଗରେ ଆରବିଆଇଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହ୍ରାସ ହୁଏ ତେବେ ଦେଶର ୧.୩ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ କୋଭିଡ ଟିକାକରଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଏଣୁ ସେୟାର ବଜାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ନ ହେବ ତାହା କହି ହେଉ ନାହିଁ।

ହେଲେ ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟଙ୍କଙ୍କ ଭୂମିକା ଉପରେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର। ଏଥିରୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ ପଥରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେଉଥିବା ପରି ମନେ ହେଉ ନାହାନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶଙ୍କ ମୁଦ୍ରା ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏତେଟା ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ନାହିଁ।  ତେବେ ପ୍ରଥମ ୯ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ୫୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର କ୍ରୟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯାହା ତାଙ୍କର ଦୂରଦର୍ଶିତାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଖାସ ଏଥିଲାଗି ଟଙ୍କାର ଟାଣ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା।    

ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ଗତମାସରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କରିଥିବା ଅନୁମାନ ତୁଳନାରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ହାର ୬.୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏ ନେଇ କରିଥିବା ପୂର୍ବାନୁମାନ୨ରୁ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଲଗାତାର ଅଷ୍ଟମ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବଢି ରହିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ମଜଭୁତ ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ। ହେଲେ ଏଥିରେ ସାମାନ୍ୟ  ତ୍ରୁଟି ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଗୁରୁତର ନ କରିବ ତାହା କହି ହେଉ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ୨୦୨୧ର ପ୍ରବନ୍ଧନ କିପରି କରିବେ ତାହା ଉପରେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର।

   Related Posts