AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ: ଜ୍ୟୋତିର୍ମଠର ସ୍ୱାମୀ ଅଭିମୁକ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ ସଦାନନ୍ଦ ଶାରଦା ପୀଠର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ

12/09/2022 at 7:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଜ୍ୟୋତିର୍ମଠର ନୂଆ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ଅଭିମୁକ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ ହେବେ, ସେହିପରି ଶାରଦା ପୀଠର ନୂଆ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସ୍ୱାମୀ ସଦାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ । ବ୍ରହ୍ମଲୀନ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ସୁବୋଦ୍ଧାନନ୍ଦ ମହାରାଜ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ୯୯ ବର୍ଷରେ ରବିବାର ନିଧନ ହୋଇଥିଲା।

ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ହେବା ନେଇ ଘୋଷଣା ପରେ ଜ୍ୟୋତିର୍ମଠର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ଅଭିମୁକ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦଙ୍କ ପରି ବିଭୂତି ଅନ୍ୟ କେହି ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ନିଜର ଜୀବନ କାଳରେ ହିଁ ସେ ନିଜର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ବାଛି କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜର ସବୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ଦାୟିତ୍ୱର ସହ ପାଳନ କରିଥିଲେ । ସ୍ୱାମୀ ଅଭିମୁକ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱାମୀଜୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇବା ପାଇଁ ପରମହଂସୀ ଆଶ୍ରମକୁ ଦେଶର ସବୁ ମଠରୁ ପ୍ରତିନିଧି ଆସୁଛନ୍ତି ।

ଶାରଦା ପୀଠର ନୂଆ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସଦାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ଏହି ଅବସରରେ ଭାବୁକ ହୋଇଥିଲେ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିବା ସମୟରେ ସେ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ । ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦଙ୍କ ସ୍ଥାନ କେବେ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଭଗବାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ଦୁଃଖ ସହିବାର ଶକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଦେଶକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଉତଥାନ ମାର୍ଗରେ ନେବା ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts