scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ତାରିଖରୁ ପୁଣି ଅନଶନରେ ବସିବେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ

21/01/2019 at 12:20 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୧ : ବରିଷ୍ଠ ସମାଜସେବୀ ଆନ୍ନା ହଜାରେ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ଅନଶନ କରିବେ | ପୁଣିଥରେ ଲୋକପାଳ ଏବଂ ଲୋକାଯୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ | ହଜାରେ ତାଙ୍କ ଗାଁ ରାଲେଗଡ଼ ସିଦ୍ଧି ଠାରୁ ଏହି ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ | ନିକଟରେ ଆନ୍ନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଲୋକାଯୁକ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ | ଶନିବାର ଦିନ ଆନ୍ନା କହିଥିଲେ ଯେ, ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଲୋକପାଳ ଆଇନ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ୨୦୧୪ ମସିହାଠାରୁ ବିଜେପି ସରକାର ଦେଶରେ ଶାସନ କରୁଛି | ଏନେଇ ବିଜେପି ସରକାର କିଛି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବି ହୋଇନଥିଲା ବୋଲି ଆନ୍ନା କହିଥିଲେ | ସେଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ନିଜ ଗାଁ ରାଲେଗଡ଼ ଠାରୁ ଅନଶନ କରିବେ ବୋଲି ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି |

ଆନ୍ନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଚିଠିରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ” ଆପଣ ଶାସନ ପାଇଁ ସତ୍ୟକୁ ଛାଡିଦେଇଛନ୍ତି | ଆପଣଙ୍କ ସରକାର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସହ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରୁଛି | ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ୩୦ ତାରିଖରୁ ଅନଶନରେ ବସିବୁ |”

ସେ ଆହୁରି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ମୋଦି ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ ଜଣେ ସମାଜସେବା କଲାଭଳି ନେତା ମିଳିଲା ବୋଲି ସେ ଭାବିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଶାସନର ୫ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ହେଲେ, ଲୋକପାଳ ବିଲକୁ ନେଇ ସରକାର ଆଜିଯାଏଁ ଉଦାସୀନ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି | ଲୋକପାଳ ଭଳି ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଆଇନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରି ସରକାର ବାରମ୍ବାର ମିଛ କହିଛନ୍ତି | ସରକାରଙ୍କ ଏହି ମିଛକୁ ସେ ସହ୍ୟ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

ଆନ୍ନା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ୱୟଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ସଂସ୍ଥା ନିୟମ ପାଳନ କରୁନାହାନ୍ତି | ଯାହାକୁ ଦେଖି ସେ ଦେଶର ଲୋକତନ୍ତ୍ର ବିପଦରେ ଥିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ନିର୍ଦେଶ ପରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଚୁପ ଥିବା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି | ସେ ମୋଦିଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ସରକାର ଜନତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିନି ସେହି ସରକାରକୁ ଜନତା ଆଦର୍ଶ ଭାବେ କିଭଳି ଗ୍ରହଣ କରିବ |

ଗତଥର ଆନ୍ନାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଯୋଗଦେବାରୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ଏଥର ତାଙ୍କ ଅନଶନ ଓ ଆନ୍ଦୋଳନରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସାମିଲ ହେବେନାହିଁ ବୋଲି ଆନ୍ନା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହି ଅନଶନରେ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ, ଶାନ୍ତି ଭୂଷଣ ଏବଂ କୁମାର ବିଶ୍ଵାସଙ୍କ ଭଳି କେତେକ ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀ ନିଜର ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରନ୍ତି | 

   Related Posts